Śmiertelne żniwo "afery mięsnej"

NAC, 40-1-185-8
19 marca 165 roku został powieszony były dyrektor Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga Stanisław Wawrzecki. Został skazany na karę śmierci za udział w tzw. aferze mięsnej

Stanisław Wawrzecki był dyrektorem Miejskiego Handlu Mięsem. Stanowisko to zaprowadziło do na ławę sądową, był głównym oskarżonym w tak zwanej aferze mięsnej.

Niecały rok wcześniej, 18 kwietnia 1964 roku Wawrzecki został aresztowany na lotnisku Okęcie, Wracał z grupą handlowców z podróży służbowej z Bukaresztu.

Afera mięsna związana była z nieprawidłowościami w handlu mięsem w latach 60. ubiegłego wieku. Proces ruszył w listopadzie 1964 roku. Aresztowano w tej prawie ponad 400 osób. Byli oskarżeni między innymi o kradzież mięsa, podmienianie towaru i fałszowanie faktur.

Głównym oskarżonym był Stanisław Wawrzecki. Oprócz niego oskarżono czterech innych dyrektorów, czterech kierowników sklepów oraz właściciela masarni. Prokurator wniósł o trzy kary śmierci.

W procesie Wawrzecki przyznał się, że przyjmował łapówki od kierowników sklepów mięsnych (w sumie około 3,5 mln ówczesnych złotych). Ponieważ proces toczył się w trybie doraźnym (co było niezgodne z konstytucją), za czyn ten, zagrożony karą do 5 lat więzienia, można było wymierzyć karę nadzwyczajnie zaostrzoną, a od wyroku nie przysługiwała możliwość odwołania się do II instancji.

Obrońcy oskarżonych wnosili o zmianę trybu postępowania, lecz wniosek nie został uwzględniony przez prezesa warszawskiego Sądu Wojewódzkiego.

Przewodniczący składu sędzia Roman Kryże skazał go (zgodnie z żądaniem prokuratora) na karę śmierci. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. Resztę dyrektorów skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a pozostali podsądni zostali skazani na kary od 9 do 12 lat pozbawienia wolności.

Wyrok na Wawrzeckim wykonano 19 marca 1965 przez powieszenie w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

27 lipca 2004 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki w aferze mięsnej uzasadniając, że zapadły one z rażącym naruszeniem prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia