Śmiertelne żniwo "afery mięsnej"

NAC, 40-1-185-8
Udostępnij:
19 marca 165 roku został powieszony były dyrektor Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga Stanisław Wawrzecki. Został skazany na karę śmierci za udział w tzw. aferze mięsnej

Stanisław Wawrzecki był dyrektorem Miejskiego Handlu Mięsem. Stanowisko to zaprowadziło do na ławę sądową, był głównym oskarżonym w tak zwanej aferze mięsnej.

Niecały rok wcześniej, 18 kwietnia 1964 roku Wawrzecki został aresztowany na lotnisku Okęcie, Wracał z grupą handlowców z podróży służbowej z Bukaresztu.

Afera mięsna związana była z nieprawidłowościami w handlu mięsem w latach 60. ubiegłego wieku. Proces ruszył w listopadzie 1964 roku. Aresztowano w tej prawie ponad 400 osób. Byli oskarżeni między innymi o kradzież mięsa, podmienianie towaru i fałszowanie faktur.

Głównym oskarżonym był Stanisław Wawrzecki. Oprócz niego oskarżono czterech innych dyrektorów, czterech kierowników sklepów oraz właściciela masarni. Prokurator wniósł o trzy kary śmierci.

W procesie Wawrzecki przyznał się, że przyjmował łapówki od kierowników sklepów mięsnych (w sumie około 3,5 mln ówczesnych złotych). Ponieważ proces toczył się w trybie doraźnym (co było niezgodne z konstytucją), za czyn ten, zagrożony karą do 5 lat więzienia, można było wymierzyć karę nadzwyczajnie zaostrzoną, a od wyroku nie przysługiwała możliwość odwołania się do II instancji.

Obrońcy oskarżonych wnosili o zmianę trybu postępowania, lecz wniosek nie został uwzględniony przez prezesa warszawskiego Sądu Wojewódzkiego.

Przewodniczący składu sędzia Roman Kryże skazał go (zgodnie z żądaniem prokuratora) na karę śmierci. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. Resztę dyrektorów skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a pozostali podsądni zostali skazani na kary od 9 do 12 lat pozbawienia wolności.

Wyrok na Wawrzeckim wykonano 19 marca 1965 przez powieszenie w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

27 lipca 2004 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki w aferze mięsnej uzasadniając, że zapadły one z rażącym naruszeniem prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie