Bohaterka z Auschwitz Anna Zabrzeska obchodzi 100. urodziny. W niezwykły sposób pomagała więźniom obozu

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W niezwykły sposób pomagała więźniom obozu
W niezwykły sposób pomagała więźniom obozu Iwona Gibas / Facebook, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
W środę 29 marca, swoje setne urodziny świętowała Anna Zabrzeska, która niemal od początku istnienia niemieckiego obozu KL Auschwitz pomagała jego więźniom. Swoją niezwykłą postawę kontynuowała nieprzerwanie do końca niemieckiej okupacji. Jej sylwetka została upamiętniona na wystawie stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Bohaterka z Auschwitz Anna Zabrzeska obchodzi 100. urodziny

Anna Zabrzeska (po mężu Czernicka) urodziła się 29 marca 1923 roku w Oświęcimiu. Właśnie tam uczyła się w szkole podstawowej, kontynuując naukę w gimnazjum. Naukę przerwała jednak wojna. Gdy w 1940 roku Niemcy założyli KL Auschwitz, właściwie od początku pomagała jego więźniom.

- Anna Zabrzeska działała spontanicznie: podkładała żywność i lekarstwa osadzonym pracującym poza obozem. Pośredniczyła również w przekazywaniu nielegalnej korespondencji (grypsów). Potrafiła całą swoją pensję przeznaczyć na rzecz więźniów. Kiedy do obozu można było wysyłać paczki, robiła to za pośrednictwem oficjalnej poczty. Do tych działań włączyła swojego brata Kazimierza, oświęcimskich i brzeszczańskich aptekarzy, mieszkańców Oświęcimia - podaje Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Pomoc więźniom prowadziła niemal do końca niemieckiej okupacji. Gdy więźniowie KL Auschwitz zostali oswobodzeni, pomagała im nadal w prowizorycznym szpitalu.

Aresztowanie Anny Zabrzeskiej w Katowicach

W grudniu 1949 roku, 26-letnia Anna Zabrzeska została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podawano wówczas, że przyczyną pozbawienia jej wolności było utrzymywanie znajomości z Tadeuszem Cieślą, byłym więźniem KL Auschwitz i kolejno jej narzeczonym.

- Zaangażował się w podziemną działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów został skazany na karę śmierci i stracony 9 lipca 1952 r. Miesiąc później komunistyczne służby rozstrzelały jego młodszego brata – Edwarda, również działającego w podziemiu - podkreśla oświęcimskie muzeum.

Anna Zabrzeska oskarżona została o szpiegostwo na rzecz obcego państwa, za co została aresztowana na 11 miesięcy. W areszcie komunistycznej policji politycznej była bita, przesłuchiwana dzień i noc. W 1950 roku skazano ją na pięć lat więzienia z utratą praw obywatelskich na dwa lata oraz przepadek mienia. Jeszcze do 1989 roku pozostawała w kręgu zainteresowań SB.

Za swoją bohaterską, Anna Zabrzeska postawę została wielokrotnie odznaczona, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu odrodzenia Polski. Jej sylwetka została upamiętniona na wystawie stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Jubilatce życzymy wszystkiego najlepszego!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bohaterka z Auschwitz Anna Zabrzeska obchodzi 100. urodziny. W niezwykły sposób pomagała więźniom obozu - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia