Sondaż: Jak Polacy oceniają Wojciecha Jaruzelskiego?

Anna Piotrowska
Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku
Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku Fot. Wikipedia/ domena publiczna
Na dwa dni przed 40. rocznicą stanu wojennego zapytano Polaków o ocenę jego autora, komunistycznego generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Badanie na ten temat zostało przeprowadzone przez pracownię Social Changes na zlecenie serwisu wPolityce.pl. Respondentom zadano pytanie:

W jaki sposób ocenia Pani/Pan postać gen. Wojciech Jaruzelskiego?

Na tak zadane pytanie, zaledwie 6 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie pozytywnie”, zaś 20 proc. wskazało odpowiedź „raczej pozytywnie”, co składa się na 26 proc. pozytywnych ocen.

Przeciwnego zdania była zdecydowana większość respondentów. 21 proc. z nich oceniło komunistycznego generała „zdecydowanie negatywnie”, zaś 22 proc. „raczej negatywnie”. Łącznie – 43 proc. negatywnych opinii.

31 proc. pytanych nie potrafiło określić podsumować działalności Wojciecha Jaruzelskiego.

„Najbardziej krytyczni wobec Jaruzelskiego są wyborcy Zjednoczonej Prawicy; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 wskaźniki są nieco wyższe, ale i tak krytyków Jaruzelskiego jest więcej niż jego zwolenników” – czytamy.

Michnik u Jaruzelskiego w rocznicę stanu wojennego

W komentarzu do badania wpolityce.pl zwraca uwagę, że krytyczna ocena Jaruzelskiego nie jest dobrą wiadomością dla Adama Michnika. To nawiązanie do ujawnionych w czwartek nagrań ze spotkania redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” z Wojciechem Jaruzelskim, do którego doszło w rocznicę stanu wojennego w 2000 roku.

Wyemitowane materiały ukazały, jak zażyłe i ciepłe relacje łączyły Adama Michnika z komunistycznym generałem. W czasie zarejestrowanej rozmowy, dziennikarz określił Jaruzelskiego jako „polskiego patriotę” bez którego „nic by nie było”. – Ja go kocham, ja go kocham, ja go kocham – mówił też Michnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiadomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia