Spowiedź carycy Katarzyny II - recenzuje Ewa Czarnowska-Woźniak

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Spowiedź carycy Katarzyny II dostępna jest także w formie audiobooka
Spowiedź carycy Katarzyny II dostępna jest także w formie audiobooka Fot. Nadesłane/Wyd. Bellona
Christopher Macht ma już na swoim koncie „wywiady” z odrażającymi bohaterami historii: Hitlerem, Stalinem czy Goebbelsem. Najnowszą „gwiazdą” swych fabularyzowanych wywiadów uczynił władczynię, której panowanie odbiło się tragicznie na losach Polski: Katarzynę II Wielką, „z Bożej łaski cesarzową i samodzierżczynię Wszystkiej Rusi” i innych krain.

Choć dziś nie kojarzą jej niektórzy polscy politycy, urodzona jako pruska księżniczka Katarzyna odcisnęła w XVIII wieku ogromne piętno na dziejach Europy. Autokratyczna władczyni, z czasów panowania której datuje się absolutyzm oświecony, dosłownie po trupach dążyła do celów, zasługując w oczach historyków na miano jednego z najwybitniejszych władców Rosji. Jednym z tych trupów był prawdopodobnie jej mąż, Piotr, kompletnie niesprawdzający się jako mąż, władca i... kochanek. Żądnej władzy Katarzynie udało się wzbudzić powszechną niechęć do małżonka, który nigdy nie krył swego przywiązania do niemieckich korzeni. Narzuconych w wyniku dynastycznych koligacji Rosji i żony nie chciał i nie umiał pokochać i przyswoić, i już za (hulaszczego) życia niewiele znaczył dla obu.

To może Cię zainteresować

Katarzyna nie widziała więc problemu w tym, że carskich następców płodziła poza małżeńskim łożem. Ojcem jej córki został Stanisław August Poniatowski, którego wyniosła na polski tron. Jego też po stuleciach uczynił niemiecki pisarz, Christopher Macht, „dziennikarzem” przeprowadzającym rzekomo wywiad z wpływową kochanką, której jakoby daje szansę przedstawienia swych politycznych i ludzkich (a zwłaszcza kobiecych) racji i punktów widzenia. Katarzyna kreuje się w nim przede wszystkim na osobę wyobcowaną, samotną, przedmiotowo traktowaną przez rodzinę (najbardziej zazdrosne o wpływy i powodzenie matkę i teściową), która tylko za sprawą silnej woli, sprytu, bezwzględności i wielkiego ducha osiągnęła tron i poważanie. W odróżnieniu od wątłego, zdziecinniałego, brzydkiego i rusofobicznego (!) męża, sama miała wielki apetyt na życie, a carski dwór szybko stał się środowiskiem, w którym poczuła się jak ryba w wodzie i który umiała wykorzystywać do swoich celów.

To też może Cię zainteresować

O wielu z nich bezpruderyjnie opowiada kochankowi (znajdując w przerwie czas na łóżkowe igraszki ). Będzie więc mowa i o plotkach z podmienionym dziedzicem, Bursztynowej Komnacie , i fortunie, którą jej dawano i odbierano za rodzenie dzieci, by i Piotr dostał coś na pocieszenie... Cała rozmowa podzielona jest na części, streszczone... tematycznymi hasztagami tak, by wyglądała na bardzo nowoczesną formę reporterską. Moim zdaniem, to ciągle za mało, by uczynić ją atrakcyjną, gdyż całość wypada dość pretensjonalnie, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę dość manieryczną stylizację językową. Sytuacji nie ratuje uzupełnianie całkiem już poważnymi cytatami źródłowymi. TEJ władczyni, TEGO kraju nie można pokazać sympatycznie. O ile taki zamiar miał autor.
Christopher Macht, Spowiedź carycy Katarzyny II, Wyd. Bellona, Warszawa 2023
Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spowiedź carycy Katarzyny II - recenzuje Ewa Czarnowska-Woźniak - Express Bydgoski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia