Strzelecka 8 - zwyczajna kamienica z niezwyczajną historią. Poznajcie historię "zwykłej" kamienicy w Warszawie

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Jedna z wielu inskrypcji w piwnicach kamienicy
Jedna z wielu inskrypcji w piwnicach kamienicy
W kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie w latach 1944–1945 mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. W latach 1945–1948 w budynku tym znajdował się areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W dokumentach komunistycznego resortu bezpieczeństwa nie ma informacji potwierdzających istnienie tego miejsca. Jedynymi dowodami przetrzymywania, brutalnego przesłuchiwania i mordowania żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego w piwnicach kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8 są zachowane na ścianach inskrypcje.

W 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej otworzył w tym miejscu Izbę Pamięci. W latach 1944-1956 na terenie Polski istniało wiele tajnych więzień i aresztów, które były miejscami kaźni i cierpienia osób sprzeciwiających się "nowej władzy". Kamienica przy ul. Strzeleckiej 8 nie widniała w żadnym rejestrze jako areszt lub siedziba NKWD lub Urzędu Bezpieczeństwa. Jednak wyryte na ścianach w piwnicy inskrypcje zostawiły wiele do myślenia. Prawda ukrywana przez komunistów i ich potomków w końcu wyszła na jaw. W październiku 1948 r. Stołeczna Rada Warszawy na wniosek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego pozbawiła Zygmunta Jórskiego prawa własności do kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8. Stała się ona zwyczajnym budynkiem mieszkalnym... dla funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: "Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika". Promocja książki o życiu Kornela Morawieckiego w Gdańsku! ZDJĘCIA

Strzelecka 8 w Warszawie - miejsce z tragiczną historią

- W piwnicach Izby Pamięci Strzelecka 8 znajdują się zachowane w formie nienaruszonej ślady po dawnym areszcie WUBP w Warszawie oraz inskrypcje będące dowodem cierpienia ofiar reżimu komunistycznego, co czyni to miejsce unikalnym w skali całego kraju - mówi nam Marta Milewska, kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8 IPN. - Piwnice przy ulicy Strzeleckiej 8 to miejsce, które mówi o tym, jak wyglądało zniewolenie Polski po 1944 roku, miejsce, w którym historia została na ścianach wyryta oraz miejsce, które edukuje poprzez swój autentyzm - dodaje Milewska.

W latach 1945–1948 przeszło przez nie wiele tysięcy aresztowanych – przede wszystkim z kręgów polskiego podziemia niepodległościowego. Nieznana ich liczba straciła życie w wyniku tortur stosowanych przez funkcjonariuszy NKWD i UBP, a ciche dotąd podwórko rozbrzmiewało krzykami katowanych.

- W piwnicach tego budynku brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W lutym 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu otworzył w tym miejscu Izbę Pamięci, która jest symbolicznym upamiętnieniem miejsc zbrodni komunistycznych Polsce - dodaje Marta Milewska z IPN.

Izba Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8 jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia