Suwałki na archiwalnych, powojennych zdjęciach legendarnego fotografa Tadeusza Smagacza. Zobacz wyjątkowe fotografie

PLanR
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach Tadeusz Smagacz
Prezentujemy Państwu archiwalne zdjęcia Tadeusza Smagacza, kultowego suwalskiego fotografa, który przez dekady dokumentował przemiany zachodzące w mieście. Fotografie pochodzą z Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Fotografik i społecznik

Tadeusz Smagacz był fotografikiem, tłumaczem, społecznikiem. Przez niemal 30 lat współpracował z francuską organizacją „Parrainages Pologne”, skupiającą rodziny francuskie pomagające polskim rodzinom znajdującym się często w skrajnej nędzy. Smagacz pomagał w odnalezieniu potrzebujących. W ciągu dwóch dekad odwiedził ponad 600 rodzin z Suwałk i okolic. Organizacja „Parrainages Pologne” powstała w czasie stanu wojennego z inicjatywy Anne Marie Colleville.

Zobacz Suwałki na archiwalnych zdjęciach Tadeusza Smagacza:

Suwalczanin z wyboru

Tadeusz Smagacz urodził się w 1924 roku w Gliniku na Rzeszowszczyźnie. Gdy miał kilka lat, wyjechał ze swoją matką do Francji. W roku 1948 powrócił do Polski, przyjechał do Suwałk wraz ze swoim bratem Franciszkiem. W latach 1960-1996 był członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS sekcji fotograficznej. Brał udział w wielu konkursach w kraju. Wykonał kilka tysięcy zdjęć podróżując po krajach Europy i Azji. Uczestniczył w większości wystawach Suwalskiej Grupy Twórczej SGT. Jego zdjęcia znajdują się w albumie Suwałki i okolice latach 1950-75.

Tadeusz Smagacz z Suwałkami związał się do końca życia, zmarł w marcu 2016 roku w wieku 92 lat.

Dokumentalista

Tadeusz Smagacz jako górnik we Francji miał ciężki wypadek. Dochodząc do siebie kupił pierwszy aparat fotograficzny. Tak to się zaczęło.

- Był nestorem fotografów suwalskich. Jako pierwszy po wojnie pojawił się w mieście z aparatem i na kliszy zapisał stare Suwałki. - wspominał fotografa Andrzej Zujewicz z Suwalskiej Grupy Twórczej.

Mieszkańcy regionu "przyłapani" na zdjęciach Google Street View. Wielu nawet o tym nie wie. Złapała cię kamera?

Jego pasją i sposobem na życie była fotografia. Przez ponad 30 lat był członkiem sekcji fotograficznej Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS. Jego dorobek to kilka tysięcy zdjęć, które wykonał w czasie podróży pod Europie i Azji. Dokumentował też zmiany jakie na przełomie lat zachodziły w Suwałkach.

- Zmieniały się aparaty i technika, a ja ciągle robiłem zdjęcia - mówił w 2010 roku Tadeusz Smagacz - To była moja pasja. Wiedziałem, że zmienia się miasto, że odchodzą ludzie, więc starałem się dokumentować te wszystkie przemiany. Dziesiątki tysięcy razy, w żaden sposób tego nie policzę, naciskałem spust migawki. Zdarzało się, że miałem z tego powodu drobne kłopoty. Kiedyś milicjanci koniecznie chcieli wiedzieć, dlaczego fotografuję jakieś stare rudery.

Suwałki, 4.09.2015 - SOK Suwałki. "Tadeusz Smagacz i jego zdjęcia":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Suwałki na archiwalnych, powojennych zdjęciach legendarnego fotografa Tadeusza Smagacza. Zobacz wyjątkowe fotografie - Gazeta Współczesna

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia