W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały zaprezentowane eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz ps. "Dorota" i "Ola"

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
podporucznik Maria Orlicz w czasie II wojny światowej dzielnie, odważnie, heroicznie wypełniała obowiązki żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej - mówił dr Marek Szymaniak
podporucznik Maria Orlicz w czasie II wojny światowej dzielnie, odważnie, heroicznie wypełniała obowiązki żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej - mówił dr Marek Szymaniak DN
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona zaprezentowaniu eksponatów związanych z podporucznik Marią Orlicz ps. "Dorota" i "Ola". Na briefingu obecny był zastępca dyrektora dr. Marek Szymaniak, Wojciech Łukaszun, kierownik działu zbiorów MIIWŚ oraz córka Marii Orlicz - Antonina.

Dr Marek Szymaniak podkreślał odwagę i heroizm Marii Orlicz, po której pamiątki znalazły się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Pani podporucznik Maria Orlicz w czasie II wojny światowej dzielnie, odważnie, heroicznie wypełniała obowiązki żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej - mówił dr Marek Szymaniak. - Jednakże do tej roli przygotowywała się już na długo przed wybuchem wojny, świadomie uczestnicząc w przysposobieniu wojskowym kobiet. Warte podkreślenia jest również to, że pani Maria była nauczycielką języka polskiego, co z kolei znalazło swój wyraz w spuściźnie pozostawionej przez nią po pobycie w piekle na ziemi, jakim był obóz koncentracyjny Ravensbrück.


CZYTAJ TAKŻE:
Ambasador RP w Rosji w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego: chylę czoło przed uczestnikami i ofiarami [WIDEO]

Antonina Orlicz przybliżyła historię swojej matki, opowiadając wiele ciekawostek m.in.:

Mama przeżyła dzięki obrazkowi Matki Boskiej, kobiety przez bramę obozu przechodziły nagie. Mama ukryła obrazek pod pachą. Mama przeżyła, jak to inaczej rozumieć? - mówiła Antonina Orlicz, córka Marii.

Podporucznik Maria Orlicz przed wojną pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkole dla dziewcząt oraz aktywnie działała w strukturach Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W czasie okupacji była zaangażowana w działalność konspiracyjną w szeregach ZWZ-AK na Wołyniu, Podlasiu oraz w Warszawie. Służyła jako kolporterka prasy oraz łączniczka. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim, służąc w strukturach Sanitariatu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej „Bakcyl”. Po kapitulacji Starego Miasta została wywieziona wraz z transportem ludności cywilnej do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Następnie była więziona w KL Ravensbrück i KL Buchenwald, gdzie pracowała przymusowo w fabryce amunicji zorganizowanej w podobozie Meuselwitz. W kwietniu 1945 r., podczas ewakuacji obozu, uciekła z kolumny więźniów. Po powrocie do Polski zamieszkała w Krakowie. W 1957 r. przeniosła się z rodziną do Gdyni. Zmarła w 1992 r. - informuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Rzeczy przekazane przez córkę Marii Orlicz do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

  • odznaka Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Polska przed 1939 r.
  • różaniec z chleba ręcznie wykonany w KL Ravensbrück. III Rzesza, jesień 1944 r.
  • winkiel z literą P oraz numer obozowy z KL Buchenwald-Meuselwitz. III Rzesza, 1944–1945 r.
  • pamiątkowa, kombatancka odznaka pułkowa 35. Pułku Piechoty AK. Polska, po 1989 r.
11.08.2022 Gdańsk. Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę ludobójstwa Polaków w ZSRR, zamordowanych przez NKWD w latach 1937-1938.

85. rocznica ludobójstwa Polaków w ZSRR. Uroczyste upamiętni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały zaprezentowane eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz ps. "Dorota" i "Ola" - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia