Wakacje w Polsce na starych fotografiach. Przeglądanie archiwalnych zdjęć to wspaniała „podróż” do czasów sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wakacje w Polsce na starych fotografiach przypominają o tym, jak kiedyś Polacy spędzali urlop i wolny czas w okresie letnim.
Wakacje w Polsce na starych fotografiach przypominają o tym, jak kiedyś Polacy spędzali urlop i wolny czas w okresie letnim. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wakacje w Polsce na starych fotografiach przypominają o tym, jak kiedyś Polacy spędzali urlop i wolny czas w okresie letnim. Przeglądanie archiwalnych zdjęć to wspaniała „podróż” do czasów sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy w różnych zakątkach naszego kraju Polacy chętnie korzystali z wypoczynku na łonie natury. Na fotografiach można więc zobaczyć naszych rodaków podczas wakacji na Mazurach, w nadbałtyckich miastach i miejscowościach, na Suwalszczyźnie, a także na terenach podgórskich, takich jak Podhale czy też w górach – podczas wędrówek po Tatrach i Bieszczadach. Kilkadziesiąt lat temu rodzinne wyjazdy na wakacje nie były jednak tak rozpowszechnione, jak obecnie. Na dalsze wyprawy udawali się nieliczni, zaś większość wyjeżdżała do miejsc, położonych w przystępnej odległości od domu, a spano często w namiotach lub domkach letniskowych. Dzieci oraz młodzież wysyłano głównie na kolonie i obozy, organizowane przez zakłady pracy rodziców. Odwiedzano rodzinę w innych częściach kraju, a z miast wyjeżdżano na wioski, gdzie można było odetchnąć od codziennego gwaru. Spędzano czas nad pobliskimi rzekami bądź jeziorami, pływano kajakami, a także organizowano liczne pikniki w gronie rodziny oraz przyjaciół. Zobacz, jak Polacy spędzali wakacje w przeszłości!

Aktualnie wyjazdy wakacyjne cieszą się ogromną popularnością

Piękne zakątki Polski to cel wyjazdów wakacyjnych wielu mieszkańców naszego kraju, którzy w okresie letnim udają się tam na krótszy bądź dłuższy wypoczynek. Jak się okazuje, Polacy najchętniej wybierają się w góry albo nad morze lub też na Mazury, gdzie można oddać się wielu atrakcjom wodnym. Niezwykła różnorodność w ukształtowaniu terenu umożliwia wybór ulubionej formy spędzania wolnego czasu. Miłośnicy plażowania i morskiego klimatu wyjeżdżają więc nad Bałtyk, natomiast ci, którzy kochają góry mogą skorzystać z możliwości wędrowania szlakami od Bieszczadów, aż po Karkonosze. Znajdą się też idealne tereny na wyprawy rowerowe, spływy kajakowe, a także żeglowanie – na przykład po mazurskich jeziorach lub licznych zbiornikach sztucznych, jakich w Polsce jest niemało.

Na przeciw osobom zainteresowanym zabytkami, historią oraz ciekawymi obiektami ze świata kultury i sztuki wychodzą muzea oraz sporo innych instytucji, które można odwiedzić w wielu miastach w Polsce. Zwiedzanie ośrodków miejskich o średniowiecznych korzeniach lub innych walorach turystycznych to fascynująca przygoda dla wielbicieli historii i intrygujących opowieści o przeszłości. Jak się okazuje, sporo mieszkańców naszego kraju udaje się na wakacje również za granicę, co obecnie nie jest już rzadkim zjawiskiem. Kilkadziesiąt lat temu nie było to możliwe, zaś aktualnie otwarte granice państw oraz inne możliwości finansowe Polaków umożliwiają im dalsze podróżowanie. W związku z tym, wielu naszych rodaków wybiera na urlop miejsca poza granicami swojego kraju.

Kilkadziesiąt lat temu wakacje spędzano w Polsce

W czasach PRL-u rodzinne wyjazdy na wakacje nie były tak rozpowszechnione, jak obecnie. Złożyło się to wiele czynników, przede wszystkim panująca w kraju sytuacja społeczno-polityczna, a także słabiej funkcjonująca komunikacja, brak samochodów w rodzinach oraz inne niż obecnie możliwości finansowe. Na dalsze wyprawy udawali się więc nieliczni, zaś większość wyjeżdżała do miejsc, położonych w przystępnej odległości od domu, a spano często w namiotach lub domkach letniskowych.

Dzieci oraz młodzież wysyłano głównie na kolonie i obozy, organizowane przez zakłady pracy rodziców. Odwiedzano rodzinę w innych częściach kraju, a z miast wyjeżdżano na wioski, gdzie można było odetchnąć od codziennego gwaru. Spędzano czas nad pobliskimi rzekami bądź jeziorami, pływano kajakami, a także organizowano liczne pikniki w gronie rodziny oraz przyjaciół. Polacy chętnie korzystali z wypoczynku na łonie natury w różnych zakątkach naszego kraju. Na fotografiach archiwalnych można więc zobaczyć rodaków podczas wakacji na Mazurach, w nadbałtyckich miastach i miejscowościach, na Suwalszczyźnie, a także na terenach podgórskich, takich jak Podhale czy też w górach – podczas wędrówek po Tatrach i Bieszczadach.

Zobacz najciekawsze zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat, przedstawiające Polaków na wakacjach. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak nasi rodacy spędzali wolny, letni czas w przeszłości!

Wakacje w Polsce na starych fotografiach. Zobacz koniecznie!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia