XVI Bitwa Wyrska. Bój o Gostyń znów przyciągnął tłumy mieszkańców, spragnionych lekcji o historii regionu

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Żywa historia znów powróciła do Gostyni, gdzie w sobotę 20 maja odbyła się XVI Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń. To inscenizacja wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 roku, w obrębie Wyr i Gostyni, która po trzech latach przerwy znów przyciągnęła tłumy mieszkańców, spragnionych wiedzy o swoim regionie.

XVI Bitwa Wyrska w Gostyni

Po trzech latach przerwy, w Gostyni znów zrobiło się hucznie. To za sprawą XVI Bitwy Wyrskiej, a właściwie inscenizacji wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 roku w obrębie Wyr i Gostyni. Wydarzenie rozpoczęło oficjalne otwarcie, podczas którego delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939. Chwilę później, na gostyńskich polach rozbrzmiały wojenne dźwięki, przypominające to, co odbywało się w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Rekonstrukcji walk z września 1939 roku, towarzyszył pokaz kawalerii i sprzętu Wojska Polskiego. Długie kolejki ustawiały się również do schronu bojowego Sowiniec z 1939 roku, zaś wiele historii można było poznać na stanowiskach Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorzy zadbali również o część rozrywkową, gdyż na specjalnie ustawionej scenie pojawiła się kapela Bolkova, a także zespołu Forteca Walka Trwa oraz Bum Bum ORKeSTAR. Honorowy patronat nad imprezą przyjęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Bitwa Wyrska w 1939 roku

Bitwa Wyrska, nazywana również Bitwą pod Mikołowem była elementem kampanii wrześniowej, stoczonej w dniach 1-3 września 1939 roku w rejonie Wyr i Gostyni. 1 września 1939 roku, oddziały Wehrmachtu okrążając polskie oddziały pod Bożą Górą, Żorami i Rybnikiem, przeszły do zażartej walki ogniowej na odcinku wzgórza 341, aż do rzeczki Gostynki.

2 września, 201 batalion musiał się wycofać, w kierunku Wyr i tam dołączył do walczących oddziałów Wojska Polskiego. Wieczorem, oddziały niemieckie stoczyły ciężką bitwę graniczną, w lesie w Wyrach. Wehrmacht zdobył kontrolę nad obszarami leżącymi nad Gostynką. W nocy z 2 na 3 września zarządzono odwrót Wojska Polskiego z Górnego Śląska. W bitwie wyrskiej poległ m.in. ppłk. Władysław Kiełbasa, który stał się bohaterem obrony Mikołowa.

W okresie jej szczytowego nasilenia w walkach po obu stronach brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Była to największa bitwa, jaka rozegrała się we wrześniu 1939 roku na Górnym Śląsku.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XVI Bitwa Wyrska. Bój o Gostyń znów przyciągnął tłumy mieszkańców, spragnionych lekcji o historii regionu - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia