XVI Bitwa Wyrska w Gostyni
Po trzech latach przerwy, w Gostyni znów zrobiło się hucznie. To za sprawą XVI Bitwy Wyrskiej, a właściwie inscenizacji wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 roku w obrębie Wyr i Gostyni. Wydarzenie rozpoczęło oficjalne otwarcie, podczas którego delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939. Chwilę później, na gostyńskich polach rozbrzmiały wojenne dźwięki, przypominające to, co odbywało się w tym miejscu podczas II wojny światowej.
Rekonstrukcji walk z września 1939 roku, towarzyszył pokaz kawalerii i sprzętu Wojska Polskiego. Długie kolejki ustawiały się również do schronu bojowego Sowiniec z 1939 roku, zaś wiele historii można było poznać na stanowiskach Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorzy zadbali również o część rozrywkową, gdyż na specjalnie ustawionej scenie pojawiła się kapela Bolkova, a także zespołu Forteca Walka Trwa oraz Bum Bum ORKeSTAR. Honorowy patronat nad imprezą przyjęło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wioska powstańcza w Rydułtowach. Było zdobywanie posterunku Freikorpsu [WIDEO]
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie, które zakończyło się 5 lipca. 20 maja tego roku, na terenie tężni Rydułtowskie Centrum Kultury Feniks zorganizowało wioskę powstańczą z ...
Bitwa Wyrska w 1939 roku
Bitwa Wyrska, nazywana również Bitwą pod Mikołowem była elementem kampanii wrześniowej, stoczonej w dniach 1-3 września 1939 roku w rejonie Wyr i Gostyni. 1 września 1939 roku, oddziały Wehrmachtu okrążając polskie oddziały pod Bożą Górą, Żorami i Rybnikiem, przeszły do zażartej walki ogniowej na odcinku wzgórza 341, aż do rzeczki Gostynki.
2 września, 201 batalion musiał się wycofać, w kierunku Wyr i tam dołączył do walczących oddziałów Wojska Polskiego. Wieczorem, oddziały niemieckie stoczyły ciężką bitwę graniczną, w lesie w Wyrach. Wehrmacht zdobył kontrolę nad obszarami leżącymi nad Gostynką. W nocy z 2 na 3 września zarządzono odwrót Wojska Polskiego z Górnego Śląska. W bitwie wyrskiej poległ m.in. ppłk. Władysław Kiełbasa, który stał się bohaterem obrony Mikołowa.
W okresie jej szczytowego nasilenia w walkach po obu stronach brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Była to największa bitwa, jaka rozegrała się we wrześniu 1939 roku na Górnym Śląsku.
Nie przeocz
- Dramatyczne zdarzenie w Sosnowcu. Z całym impetem wjechała w pieszego na pasach WIDEO
- Nowy Lidl w Katowicach z widokiem na... jezioro. Teren w pobliżu został zalany!
- Agresywny kierowca w Katowicach. Co on zrobił!? Zobacz szokujące nagranie WIDEO
- Dlaczego zmarła Agnieszka z Częstochowy? Prokuratura ma opinię biegłych
Zobacz także
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący