Zmarł, gdzie jego ofiary. Untersturmführer Höß zawisł obok budynku krematorium

Miejsce egzekucji dowódcy obozu Auschwitz-Birkenau Fot. Archiwum prywatne/A.Gałczyńska Miejsce egzekucji dowódcy obozu Auschwitz-Birkenau

2 kwietnia 1947 na karę śmierci został skazany Rudolf Höß, komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Był winny śmierci dwóch milionów ludzi.

Rudolf Höß urodził się w katolickiej rodzinie. Ojciec chciał, żeby został kapłanem, ale losy młodzieńca potoczyły się zgoła inaczej. W wieku 16 lat wstąpił do 21 Pułku Dragonów Badeńskich. Po wstępnym szkoleniu został przydzielony do Korpusu Azjatyckiego. Szybko został wysłany na front z oddziałem kawalerii Pasza II.

Podczas I wojny światowej walczył w Turcji, Mezopotamii i Palestynie. Za swoją odwagę został odznaczony Krzyżem Żelaznym I i II klasy oraz Żelaznym Półksiężycem.

W 1923 roku został skazany na 10 lat więzienia za zabicie Waltera Kadowa (nauczyciel, komunista), jednak po 6 latach wyszedł na wolność w ramach amnestii.

Dziesięć lat później zgłosił się do SS. Po roku został skierowany do Dachau, gdzie pracował w oddziale wartowniczym i zarządzie obozu. Szybko doszedł do stopnia Untersturmführera (podporucznik) i funkcji Blockführera (blokowy). Kiedy otrzymał kolejny awans został skierowany do Sachsenhausen, gdzie pełnił funkcję adiutanta komendanta, a później kierownika obozu.

Höß buduje obozowego kolosa

Rudolf Höß podczas procesu.
(fot. Wikimedia Commons)

W 1940 roku Rudolf Höß dostał propozycję objęcia funkcji komendanta nowego, mającego dopiero powstać obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyzwanie przyjął od razu. Powierzono mu zadanie budowy obozu. Placówka pod wodzą Rudolfa Höß stała się największym kompleksem obozów w III Rzeszy.

Höß był głową i sercem całego obozu. Podczas swojej służby w obozie mieszkał w willi rodziny Sojów, którą siłami więźniów przekształcił we wspaniałą rezydencję. Budynek znajdował się obok komendy.

Odpowiedzialny za śmierć dwóch milionów ludzi

Rudolf Höß był odpowiedzialny za zbrodnię ludobójstwa i metody jej prowadzenia, czyli komory gazowe i krematoria.

W Niemczech za swoje dokonania został odznaczony Wojennym Krzyżem Zasługi. Szacuje się, że w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginęło ok. 2 mln Żydów.

Przed śmiercią otrzymał rozgrzeszenie

Po wojnie Höß zmienił nazwisko na Franz Langer. 11 marca 1946 roku Brytyjczycy uwięzili go w okolicy Flensburga. Był świadkiem w procesach norymberskich, po czym, po dwóch tygodniach został wydany polskiemu sądowi.

Oskarżenie zostało przygotowane przez Jana Sehna, polskiego prawnika niemieckiego pochodzenia. który prowadził badania na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Höß podczas pobytu w więzieniu w Wadowicach nawrócił się i wyspowiadał. Rozgrzeszenia udzielił mu jezuita Władysław Lhon.

Umarł, gdzie jego ofiary

2 kwietnia 1947 roku Höß został skazany na karę śmierci przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie. Wyrok został wykonany 14 dni później. Dokładnie o godzinie 10 został powieszony na terenie obozu w Oświęcimiu, obok budynku byłej komendy i krematorium. Wiadomość o wyroku nie dostała się do opinii publicznej.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.