100 lat Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości w Babimoście. Sztandar, tablica pamiątkowa, przedstawienie...

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W Babimoście odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech
W Babimoście odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech Mariusz Kapała / GL
Związek Polaków w Niemczech odegrał bardzo ważną rolę na Babimojszczyźnie w okresie międzywojennym. Ale nie tylko. W związku ze stuleciem związku w sobotę w Babimoście odbyły się uroczystości. Była msza, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wystawa, występy artystyczne, wykład... To był szczególny dzień. Zobacz!

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, Klubu Rodła Ziemi Babimojskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech, organizacji która odegrała bardzo ważną rolę na Babimojszczyźnie.

Sto lat Związku Polaków w Niemczech - Babimost pamięta

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o godz. 11.00 mszą święta na cmentarzu parafialnym w Babimoście. Tam został wręczony sztandar Klubowi Rodła oraz odsłonięta tablica pamiątkowa. W drugiej części w Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Babimoście w historycznym przedstawieniu pt. „O czym mówią stare zdjęcia?”. Został także wygłoszony referat okolicznościowy przez dra hab. Tomasza Nodzyńskiego, prof. UZ. Z okazji jubileuszu Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalną wystawę. Na 15 planszach można poznać historię związku.

Rodło nadal działa w Babimoście i w okolicy

Związek Polaków w Niemczech powstał w sierpniu 1922 roku. Zrzeszał on polskie organizacje, które już w czasie zaborów dbały o to, by polskość nie zaginęła, by kontynuowane były polskie tradycje i zwyczaje, by kolejne pokolenia posługiwały się językiem polskim. Warto podkreślić, że dzięki działalności Związku Polaków w Niemczech nadano Polakom status mniejszości narodowej.
Związek działał prężnie na terenie Wielkopolski, szczególnie na tych ziemiach, które po traktacie wersalskim nie zostały włączone do Polski. Powstawały polskie szkoły, teatry, zespoły, chóry, spółdzielnie...

„Rodło” nadal działa w Polsce np. w Babimoście i jego okolicach, a głównym zadaniem klubu jest zachowanie pamięci o tych, którzy całe swoje życie poświęcili walce o niepodległość, o zachowanie polskiej mowy, polskich zwyczajów i tradycji.

ZOBACZ TEŻ

Budynek przy ul. Piłsudskiego w Babimoście przeznaczony do rozbiórki. Jego stan techniczny nie pozwalał na remont

Rozbierają starą kamienicę w centrum Babimostu, są utrudnien...

To jeden z najstarszych obiektów w Babimoście. I choć od 1945 roku jest nieczynny, nadal wzbudza zainteresowanie.

Tak wygląda w środku nieczynny od lat kościół poewangelicki ...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100 lat Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości w Babimoście. Sztandar, tablica pamiątkowa, przedstawienie... - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia