Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności, nie żyje. Miał 71 lat. Przegrał walkę z koronawirusem

RED
Udostępnij:
Andrzej Rozpłochowski, działacz antykomunistyczny i przewodniczący strajku z 1980 roku w Hucie Katowice, zmarł dziś, 20 grudnia 2021 roku ok. godz. 19.50.Od kilku tygodni walczył z koronawirusem.

Poinformował o tym Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

O chorobie Andrzeja Rozpłochowskiego pisaliśmy już kilka tygodni temu.

Andrzej Rozpłochowski miał 71 lat.

W trakcie strajków w 1980 roku stanął na czele protestu w Hucie Katowice, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany (13 grudnia 1981), rok później oskarżony o działania antypaństwowe, nie został osądzony, zwolniono go na mocy amnestii w 1984 r.

Współpracował z działaczami podziemnej „Solidarności”, w 1985 r. wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. W 2010 powrócił do Polski. Kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku śląskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był kandydatem Solidarnej Polski.

W 2011 Stowarzyszenie Pokolenie wydało napisaną przez Andrzeja Rozpłochowskiego publikację wspomnieniową pt. Postawią ci szubienicę. W 2013 roku ukazał się jej drugi tom.

Zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z 11 listopada 1990 r. Andrzej Rozpłochowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP na uchodźstwie odznaczył go uprzednio również Srebrnym Krzyżem Zasługi.

13 grudnia 2010 r. prezydent RP Bronisław Komorowski wyróżnił go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Rozpłochowski zwrócił ten order prezydentowi w styczniu 2012 r. w proteście przeciwko wyrokowi w sprawie sprawców stanu wojennego.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2017 nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności, nie żyje. Miał 71 lat. Przegrał walkę z koronawirusem - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie