Anthony Poshepny aka Tony Poe. Prawdziwa historia Kurza z „Czasu apokalipsy”

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe/
Katarzyna Kaczorowska

Anthony Poshepny aka Tony Poe. Prawdziwa historia Kurza z „Czasu apokalipsy”

Katarzyna Kaczorowska

Kurtz. Demoniczna postać z „Jądra ciemności” Josepha Conrada, powieści, która stała się inspiracją dla filmu Francisa Forda Coppoli „Czas apokalipsy”. Od lat badacze tajnych operacji CIA twierdzą, że Coppola korzystał nie tylko z Conrada, ale też z historii życia Anthony’ego Poshepny’ego

Anthony Poshepny, potomek węgierskich emigrantów, urodził się w Long Beach w Kalifornii w 1924 roku. Jego ojciec był oficerem marynarki wojennej, a on sam dowodził sekcją karabinów maszynowych w 27. pułku 5. Dywizji Morskiej w czasie bitwy na Iwo Jimie, która rozegrała się między Amerykanami i Japończykami wiosną 1945 roku na Pacyfiku.

Marlon Brando w roli Kurtza w "Czasie Apokalipsy"
fot.http://tueriesdubrabant.winnerbb.com/ Anthony Posephny, znany jako Tony Po vel Poe

Poshepny junior po wojnie został studentem Saint Mary’s College w San Francisco. Był tam cenionym graczem golfa w szkolnej drużynie, ale ostatecznie studia zakończył na Uniwersytecie Stanowym w San Jose w 1950 roku. Chciał dostać się do FBI, ale zwerbowała go do pracy CIA - obóz treningowy przeszedł w 1953 roku w Camp Peary. I niemalże prosto po szkoleniu został wysłany do Korei, gdzie pod dowództwem Jacka Singlauba uczestniczył w operacji infiltracji wybrzeży Korei Północnej.

Koniec II wojny światowej nie oznaczał tak naprawdę końca wojny w Indochinach. Ta pierwsza rozpoczęła się tam w 1946 roku, kiedy Francuzi zajęli Hanoi i Hajfong, obalając komunistyczny rząd Ho Szi Mina. Cztery lata później kolejna wojna wybuchła na Półwyspie Koreańskim - żołnierze komunistycznej Korei Północnej wspierani przez Chiny walczyli z wojskami ONZ, głównie amerykańskimi, wspieranymi przez oddziały armii południowokoreańskiej. W tym chaosie trwającym do lat 70. znalazł się też Laos. A w Laosie w szczególny sposób swoją działalność rozwinął Tony Poe, który choć wypierał się jakichkolwiek związków z powieściowo-filmowym Kurtzem i niewykluczone, że nawet nie słyszał o powieści Conrada, jednak dziwnym trafem swoimi działaniami przywodził na myśl ową fikcyjną postać.

Dalej dowiesz się:

- dlaczego CIA wysłało Tony'ego Po do Laosu

- czym się wsławił w czasie służby w Laosie

- o makabrycznych szczegółach jego działalności 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.