Bitwa pod Węgrowem - jedno z największych starć Powstania Styczniowego. Wicepremier Mariusz Błaszczak odsłonił pamiątkową tablicę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem PAP/Paweł Supernak
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem. Bitwa ta była jednym z największych starć Powstania Styczniowego.

Bitwa pod Węgrowem

– W Węgrowie już pierwszej nocy powstania z 22 na 23 stycznia 1863 r. miasto zostało opanowane przez powstańców. 3,5 tys. żołnierzy ochotników stacjonowało w Węgrowie. Żeby zdławić powstanie, Rosja wysłała swoje regularne wojska. 3 lutego 1863 r. doszło do bitwy pod Węgrowem. Do bitwy, w której dzięki śmiałemu manewrowi dowodzącego stroną powstańczą Władysława Jabłonowskiego, powstańcy odnieśli zwycięstwo nad regularną armią rosyjską, nad oddziałem, który był wyposażony m.in. w broń, która stanowiła wyzwanie dla strony polskiej. Kosynierzy atakowali oddział rosyjski wyposażony w armaty. Dzięki odwadze, dzięki poświęceniu powstańcy odnieśli sukces – podkreślił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Dodał, że w 160. rocznicę zrywu „wspominamy czyn powstańczy, ale też pamiętamy o tym, że ramię w ramię z Polakami do powstania stanęli przodkowie dzisiejszych Litwinów i Ukraińców”.

Mariusz Błaszczak zauważył, że „tamte walki przypominają nam to, co dzieje się dziś za naszą wschodnią granicą, to, co dzieje się na Ukrainie”. – Przypominają nam czyn, który podejmują dziś Ukraińcy, walcząc z agresją rosyjską – dodał.

O bitwie pisali Norwid i Konopnicka. Kosynierów porównywano do Spartan

Wicepremier, szef MON zauważył, że pamięć o bitwie pod Węgrowem „będzie wieczna, skoncentrowana na tym, co uczynili nasi przodkowie, walcząc o niepodległą Polskę”.

– Ta bitwa jest słynna. Trafiła do literatury francuskiej, ale także polskiej. Na temat tej bitwy pisał Cyprian Kamil Norwid, pisała Maria Konopnicka. Kosynierzy, którzy tak skutecznie oparli się oddziałom rosyjskim, byli przyrównywani do Spartan, którzy stoczyli bitwę pod Termopilami. I właśnie bitwa pod Węgrowem przeszła do historii jako polskie Termopile. Jesteśmy dumni z postawy naszych przodków. Pamiętamy o tej postawie – podsumował.

Podczas uroczystości modlono się w intencji bohaterów bitwy pod Węgrowem, odczytano Apel Poległych, oddana została salwa honorowa. Ceremonię zakończyło złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez szefa MON.

Powstanie Styczniowe

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tysięcy.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bitwa pod Węgrowem - jedno z największych starć Powstania Styczniowego. Wicepremier Mariusz Błaszczak odsłonił pamiątkową tablicę - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia