Cegła, nie telefon. Pierwsza komórka Motoroli

Martin Cooper, zwany ojcem telefonii komórkowej, trzyma Motorolę DynaTAC Fot. Wikimedia Commons/Rico Shen [1] Martin Cooper, zwany ojcem telefonii komórkowej, trzyma Motorolę DynaTAC

3 kwietnia 1973 roku na Manhattanie pokazano wynalazek, który miał zmienić życie każdego człowieka.

DynaTAC był pierwszym telefonem, który opierał się o system analogowej telefonii komórkowej pierwszej generacji. Z racji rozmiarów i kształtu często nazywano go butem lub cegłą. Został zaprojektowany przez Rudy'ego Kroloppa, a za jego wynalezienie odpowiadał Martin Cooper. Naukowiec jasno przyznał, że inspiracją do stworzenia telefonu był komunikator kapitana Kirka w Star Treku.

Bateria wystarczała na 30 minut

Telefon do użytku został dopuszczony rok później. Było to spowodowane długim oczekiwaniem na zgodę od amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji. DynaTAC oprócz funkcji mówienia, słuchania i wybierania numeru miał także możliwość zapisania 30 numerów kontaktowych.

Oprócz klawiatury numerycznej znajdowały się przyciski takie jak: Rcl (Recall), Clr (Clear), Snd (Send), Sto (Store), Fcn (Sunction), End (End), Pwr (Power), Lock i Vol (Volume). Bateria wystarczała na pół godziny rozmowy. Telefon razem z anteną miał wymiary 33 cm x 88 cm x 44 cm i ważył 0,8 kg.

Halo, mówi Martin Cooper

Motorola DynaTAC ważyła prawie dwa kilogramy.
(fot. Wikimedia Commons / Redrum0486)

Pierwszą rozmowę, która odbyła się przez telefon zarejestrowano w Nowym Jorku. Była to krótka pogawędka między Martinem Cooperem, a Joel Engelem, który pracował w konkurencyjnej firmie - Bell Labs. Pierwsza wiadomość SMS została wysłana 3 grudnia 1992 roku.

Cena? Horrendalnie wysoka

Kiedy telefon trafił na rynek, przed sklepem ustawiła się długa kolejka mieszkańców. Każdy wiązał z nią nadzieję na pozbawioną przeszkód komunikację. DynaTAC kosztował 3995 dolarów. Przez pierwszy rok istnienia produktu na rynku, urządzenie kupiło 12 tys. osób. Pierwszym miastem, w którym uruchomiono infrastrukturę komórkową było Chicago.

Motorola była oparta o technologię 1G, która została wdrożona na początku lat 80 XX wieku. Największy rozwój telefonii pierwszej generacji nastąpił w krajach skandynawskich w latach 90 XX wieku. Tam, gęstość abonentów wynosiła około 5%, czyli była prawie dwa razy większa niż w innych krajach.

Technologia 1G charakteryzowała się niskim poziomem bezpieczeństwa, ograniczonymi możliwościami transmisji danych i brakiem roamingu międzynarodowego.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.