Czy wiesz, że Kopernik był w Sztumie? Zamek szykuje z tej okazji niespodziankę! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Zamek w Sztumie - 2023 rok
Zamek w Sztumie - 2023 rok Przemysław Świderski
Rok 2023 jest obchodzony w Polsce jako rok Mikołaja Kopernika. Z okazji podwójnej rocznicy - 550 urodzin i 480 śmierci w całym kraju organizowane są liczne sympozja, wykłady, wystawy poświęcone największemu z polskich uczonych. Tak też jest i w Sztumie.

Mikołaj Kopernik odwiedził zamek w Sztumie

A powód do tego jest szczególny, gdyż, jak wykazują historycy, w trakcie swojego długiego, jak na owe czasy (przeżył lat 70) Mikołaj Kopernik odwiedził miasto i przebywał na tutejszym zamku.

- 19 stycznia 1512 roku przyjechał tutaj razem ze swoim wujem Łukaszem Watzenrode, biskupem warmińskim, i gościł na naszym zamku. Nie możemy takiej okazji w tym szczególnym roku nie wykorzystać - mówi Agnieszka Skrobisz, asystent muzealny Zamku w Sztumie. - Chcemy szczególnie opowiedzieć o tej postaci dzieciom i młodzieży. Przygotowujemy zajęcia w formie warsztatów skierowane właśnie do tych grup wiekowych - dodaje nasza rozmówczyni.

Spotkanie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi miałoby się odbyć w maju - najprawdopodobniej (termin nie został jeszcze dokładnie określony) w czasie Nocy Muzeów, która tradycyjnie przypada z 13 na 14 maja.

Przypomnijmy także, że Sztum jest w gronie organizatorów Roku Kopernika na Pomorzu. W tym miesiącu samorządowcy z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali porozumienie w sprawie współpracy w zakresie promocji i rozwoju Szlaku Kopernikowskiego. W gronie sygnatariuszy znalazł się także Sztum, reprezentowany przez burmistrza Leszka Tabora. Sygnatariuszami porozumienia są także instytucje kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Szlak Kopernikowski liczy ponad 300 kilometrów, a jego trasa wiedzie przez trzy województwa, na terenie których znajdują się miejscowości związane z życiem wielkiego polskiego uczonego. Jest jednym z najważniejszych szlaków kulturowych i turystycznych regionu, który ma za zadanie popularyzację wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz wspieranie marki turystycznej Pomorza. Pomysł na utworzenie szlaku zrodził się w 2007 roku, jego oznakowanie nastąpiło w 2012 roku.

Na terenie województwa pomorskiego szlak wiedzie przez miasta Gdańsk, Malbork, Sztum i Kwidzyn, gdzie z okazji Roku Mikołaja Kopernika planowane są liczne wydarzenia popularnonaukowe i kulturalne. W Sztumie organizacją programu zajmuje się Sztumskie Centrum Kultury. Jego realizację rozpoczęto wykładem dr Jarosława Pióro "Mikołaj Kopernik - w 500 rocznicę urodzin astronoma", który odbył się w bibliotece Kwadro. Planowane są już kolejne wykłady i prelekcje, a w planach są także happeningi i spektakle teatralne. W SCK dostępne są zeszyty edukacyjne, które powstały we współpracy z Fundacją Janusza Christy, opowiadające historię Kajka i Kokosza w kosmosie oraz okolicznościowe pocztówki.

ZOBACZ TEŻ: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Zaprezentowano wyjątkowy znaczek

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia