Drewniana mykwa w Oświęcimiu. Muzeum Żydowskie: To wyjątkowe w skali Europy odkrycie. Znalezisko może mieć 400 lat! Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat!
Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat! Andrzej Rudiak / Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu
W Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu nie mają wątpliwości. Odkryte kilka dni temu przez archeologów podczas wykopalisk związanych z budową parkingu podziemnego na oświęcimskich bulwarach pozostałości po drewnianej mykwie to odkrycie wyjątkowe w skali Europy. Znalezisko może liczyć nawet 400 lat!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Odkopana w Oświęcimiu mykwa to wyjątkowy ślad po drewnianej zabudowie żydowskiej w Europie

W opinii Tomasza Kuncewicza, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu odnalezione w ostatnich dniach pozostałości mykwy to odkrycie jedyne w swoim rodzaju, z pewnością na skalę europejską.

Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat!
Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat! Bogusław Kwiecień

- Oceniamy, że pochodzą one z XVII lub XVIII wieku, a mogą być jeszcze starsze. Jego wyjątkowość dotyczy jednak nie tylko okresu z którego pochodzi, ale także bardzo dobrego stanu zachowania oraz tego, że w tej części Europy praktycznie nie zachowały się niemal żadne ślady po drewnianej zabudowie żydowskiej związanej z religijnym rytuałem – mówi dyrektor Tomasz Kuncewicz.

Jak dodaje, drewniana mykwa znajdowała się nieco poniżej murowanej, której pozostałości odnaleziono w Oświęcimiu kilka tygodni temu. Wedle historyków zachowana drewniana zabudowa może być jeszcze starsza. Wskazują oni na początki żydowskiej historii w Oświęcimiu sięgające już drugiej połowy XVI wieku. Wówczas to we wspomnianej okolicy powstała pierwsza synagoga oraz cmentarz.

Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat!
Pozostałości drewnianej mykwy odnalezionej przez archeologów na bulwarach w Oświęcimiu mogą liczyć nawet 400 lat! Bogusław Kwiecień

- Choć na ziemiach polskich mykwy były zazwyczaj osobnymi budynkami, to tworzyły kompleks wraz z innymi religijnymi instytucjami judaizmu. Można więc założyć, że zachowane pozostałości dotyczą już najwcześniejszego okresu bytności Żydów w Oświęcimiu - zauważa dyrektor Muzeum Żydowskiego.

Chasydzka legenda z księgi pamięci oświęcimskich Żydów

W placówce przypominają, że właśnie z drewnianą oświęcimską mykwą wiąże się także jedna z chasydzkich legend, przytoczona przez Jehudę Kindermana w "Sefer Oshpitzin", czyli wydanej w 1977 roku księdze pamięci oświęcimskich Żydów. Jest to opowieść o trzech wielkich cadykach, którymi byli Elimelech z Leżajska (1717-1787), jego brat Zusja z Annopola i Szlomo Bochner z Chrzanowa. Podczas swojej wędrówki spotkali się w Oświęcimiu.

- Spędzili tam cały dzień, ale zgodnie z przyjętą w swojej podróży zasadą nie przebywali nocą w tym samym miejscu, w którym spędzali cały dzień. Tym razem jednak na prośbę Elimelecha zostali w Oświęcimiu, a cadyk przenocował w małej mykwie, która od tego czasu nazywana była mykwą „reb Elimelecha” – przywołuje opowieść dr Artur Szyndler, historyk z Muzeum Żydowskiego.

Pozostałości drewnianej mykwy odnalezione przez archeologów przy okazji prowadzonej na bulwarach inwestycji w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi są kolejnymi śladami związanymi z żydowską przeszłością miasta.

Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu przed wojną (na zdjęciu) były jedną z głównych części miasta, gdzie skupiało się życie społeczności żydowskej
Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu przed wojną (na zdjęciu) były jedną z głównych części miasta, gdzie skupiało się życie społeczności żydowskej Zbiory Mirosława Ganobisa

Żydowscy oświęcimianie nazywali nazywali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Przed wybuchem II wojny światowej stanowili oni ponad połowę mieszkańców, z których Zagładę przeżyła jedynie garstka. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r. Ich dzieje prezentuje wspomniane Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, zlokalizowane w centrum starego miasta i tworząc kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia