Gmina Brzeszcze. Uczcili pamięć ofiar masakry karnej kompanii kobiet podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W 80. rocznicę masakry karnej kompanii kobiet podobozu Auschwitz Bor/Budy w Brzeszczach Borze uczczono pamięć jej ofiar
W 80. rocznicę masakry karnej kompanii kobiet podobozu Auschwitz Bor/Budy w Brzeszczach Borze uczczono pamięć jej ofiar Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
5 października minęła 80. rocznica masakry Żydówek francuskich - więźniarek karnej kompanii kobiet niemieckiego podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy. Przed historycznym budynkiem w Brzeszczach Borze oddano hołd ofiarom tej zbrodni.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Bestialska zbrodnia w podobozie KL Auschwitz

Przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, którzy opiekują się historycznym budynkiem w Brzeszczach Borze przypominają, że pierwsze więźniarki przybyły do Frauen Strafkompanie Bor/Budy w czerwcu 1942 roku. Po dwóch miesiącach pozostałe jeszcze przy życiu kobiety skierowano do KL Birkenau.

Kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do Karnej Kompani Bor/Budy 25 lipca 1942 roku, były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze oraz na strychu budynku.

W nocy 5 października 1942 r. sześć więźniarek funkcyjnych, m.in. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery” razem z SS-manami pilnującymi karnej kompanii od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na przebywających w budynku francuskich więźniarkach.

- Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w bestialską, nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ich zmasakrowane ciała zostały na następny dzień załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau - zaznacza Fundacja.

Śledztwo w tej sprawie przeprowadzone przez obozowe gestapo na rozkaz samego komendanta Rudolfa Hossa, które na zlecenie SS-manów dokumentował na fotografiach jeden z więźniów obozu Wilhelm Brasse (numer więźniarski nr 3444), zostało umorzone, a wszelakie dowody starano się już w tamtym czasie pozacierać. Komendant nakazał zniszczenie negatywów zostawiając tylko jedną kopię.

- Znamy historyczny przebieg tego brutalnego wydarzenia, niestety nadal są to bezimienne ofiary obozu KL Auschwitz i Holokaustu. Nie zachowała się żadna znana nam dokumentacja poobozowa, która pozwoliłaby opracować listę nazwisk nie tylko tych kobiet - więźniarek z tej masakry, ale także i wszystkich ofiar podobozu KL Auschwitz-Bor/Budy - podkreślają przedstawiciele Fundacji.

Uroczystość w Brzeszczach Borze

Podczas uroczystości złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze przed tablicą pamiątkową na budynku, gdzie mieściła się kompania. Uczestniczyły w niej delegacje parlamentarzystów, władz Małopolski, władz samorządowych gminy Brzeszcze z burmistrzem Radosławem Szotem, powiatu oświęcimskiego z Teresą Jankowską, gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem, przedstawicielstw dyplomatycznych, w tym konsulowie Francji, Niemiec, Węgier, Austrii, reprezentacje placówek, organizacji i instytucji zajmujących się upamiętnianiem ofiar zbrodni niemieckich oraz mieszkańcy.

Organizatorami uroczystości był burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, konsul generalny Francji Anne Schmidt-Riou i Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie