Jak wyglądała odbudowa zamku w Malborku? Muzeum zachęca, by dzielić się wspomnieniami

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum zachęca, by dzielić się wspomnieniami
Muzeum zachęca, by dzielić się wspomnieniami archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku zachęca do dzielenia się wspomnienia z odbudowy zamku. Spotkanie o takim tytule odbędzie się 24 marca o godz. 16 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan.

Jak wyglądała odbudowa zamku w Malborku?

Podczas działań wojennych, które w marcu 1945 roku dobiegły końca w Malborku, zamek – według różnych szacunków – został zniszczony w 50-60 procentach. Zaraz po wojnie, na fali antyniemieckich nastrojów, pojawiały się głosy, by historyczną budowlę zrównać z ziemią. Na szczęście, tak się nie stało i dzisiaj – po licznych odbudowach – może cieszyć oko turystów z całego świata jako obiekt figurujący na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ZOBACZ TEŻ: Zamek w Malborku na zdjęciach w pierwszych latach po II wojnie światowej

Zamek w Malborku jest odbudowywany do dzisiaj

W pierwszych powojennych latach pieczę nad obiektem objęło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a z jego ramienia Zofia Hendzel.. Do Malborka przybyła latem 1945 r., by najpierw - 4 sierpnia - rozpocząć pracę jako kierownik Referatu Kultury i Sztuki przy Starostwie Powiatowym w Malborku. Następnie jako cywilny pracownik kontraktowy MON została zatrudniona w charakterze kustosza i kierownika zamku w Malborku. Funkcję tę pełniła do 1950 roku, aż do momentu przeniesienia jej do Oddziału nr 2 Muzeum Wojska Polskiego we Wrocławiu. To ustalenia Aleksandry Siuciak, dyrektora biblioteki zamkowej, koordynatorki projektu badawczego „Straty wojenne” realizowanego przez Muzeum Zamkowe.

Następnie budowlą opiekowały się PTTK i Społeczny Komitet Odbudowy Zamku, a 1 stycznia 1961 roku działalność rozpoczęło powołane do opieki nad zabytkiem Muzeum Zamkowe w Malborku.
Wkrótce nabrała tempa odbudowa zabytku, która zresztą trwa do dzisiejszych czasów, czego przykładem prowadzone od jesieni 2021 roku prace na Przedzamczu. Właśnie przy okazji tego projektu budowlanego muzeum zachęca do udziału w towarzyszącej mu części edukacyjnej.

- Zostań naszym cennym depozytariuszem wiedzy – zachęca muzeum, zapraszając do włączenia się do akcji zbierania wszelkich śladów procesu odbudowywania malborskiej warowni po drugiej wojnie światowej.

Malborska instytucja poszukuje świadków historii: osoby, zdjęcia, filmy, pamiątki.

Odbudowa architektoniczna to jednak nie wszystko, co nas interesuje. Ciekawią nas także historie z zamkiem w tle. Zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami i historiami Waszych bliskich, sąsiadów, wszystkim, co schowane głęboko w pamięci. Chętnie poznamy Wasze materialne i duchowe pamiątki, których świadkiem był malborski zamek – informuje Muzeum Zamkowe.

Można przyjść na spotkanie, które odbędzie się 24 marca o godz. 16 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan, lub skontaktować się z muzeum, pisząc na adres promocja@zamek.malbork.pl albo dzwoniąc pod nr tel. 55 647 09 96.

Budynki na Przedzamczu od 1945 roku czekały na odbudowę

Apel o dzielenie się wspomnieniami jest częścią zadania „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”. Przypomnijmy, że inwestycja dotyczy dwóch budynków gospodarczych, które czekały na odbudowę od 1945 r., gdy zostały zniszczone w trakcie walk o Malbork.

Odbudowa jest możliwa dzięki projektowi, na którego realizację Muzeum Zamkowe otrzymało dotację w wysokości 15 096 969,48 zł dotacji z tzw. funduszy norweskich (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz 2 664 171,09 zł z budżetu państwa. Sam koszt prac budowlano-konserwatorskich to prawie 26 mln zł. Odbudowane obiekty mają być oddane do użytku w 2024 roku.

Muzeum zachęca, by dzielić się wspomnieniami

Jak wyglądała odbudowa zamku w Malborku? Muzeum zachęca, by ...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wyglądała odbudowa zamku w Malborku? Muzeum zachęca, by dzielić się wspomnieniami - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia