Ekspedycja nurkowej grupy Baltictech ma na swoim koncie kolejne, ważne odkrycie. Ekipa w składzie Tomasz Stachura, Tomasz Zwara, Maciej Honc. Kamil Macidłowski. Łukasz Pastwa, Bartek Pitala oraz Karol Jacob zidentyfikowali wrak niemieckiego statku „Gerrit Fritzen”. To jednostka, która brała udział w operacji Hannibal, którą Niemcy realizowali pod koniec II wojny światowej. Chodziło o ewakuację wojsk niemieckich i ludności cywilnej z odciętych przez Armię Czerwoną terenów na bałtyckim wybrzeżu. Szlak ucieczki m.in. z Prus i Pomorza do bezpiecznych portów na zachodzie, wiódł przez Bałtyk.
- Parę lat temu, jako Baltictech, postawiliśmy odnaleźć ostatnie pięć jednostek, biorących udział w największej morskiej ewakuacji Świata. Ewakuacji, która pozwoliła przetransportować 2 mln Niemców na zachód. W operacji tej brało łącznie udział 1080 statków i okrętów. 247 z nich zatopili Rosjanie. Około 150 zostało wydobytych zaraz po wojnie, a 100 nadal spoczywa na dnie Bałtyku wraz z około 20 tyś ofiar – piszą eksploratorzy z Baltictechu w mediach społecznościowych
.
Niemieckie okręty na dnie Bałtyku
Przedstawiciele Baltictechu zaznaczają - do niedawna miejsce spoczynku parowców: Karlsruhe, Frankfurt, Orion, Gerrit Fritzen oraz Baltenland, biorących udział w operacji Hannibal, i zniszczonych m.in. przez sowieckie lotnictwo, był nieznany.
Z czasem udało się z tej listy odkreślić Karlsruhe, który został odnaleziony i zidentyfikowany przez Baltictech w roku 2020, a następnie Frankfurt (rok 2021). We wrześniu tego roku nastąpiło kolejne odkrycie.
- 30 mil morskich od Władysławowa zanurkowaliśmy na dużym, nowym wraku, na głębokości 92 m. Już pierwsze elementy konstrukcyjne wskazywały, że trafiliśmy, ale dopiero znalezienie dzwonu i odczytanie pod wodą napisu upewniło nas, że to poszukiwany „Gerrit Fritzen”. Napis na dzwonie to Terna 1922 bo taka była pierwsza, historyczna nazwa statku oraz rok produkcji – informują przedstawiciele Baltictechu.
Gerrit Fritzen odnaleziony na dnie Bałtyku
Podobnie, jak w przypadku poprzednich odkryć wraków, ekipa przygotowała historyczny research poszukiwanego obiektu. O „Gerrit Fritzen” dowiadujemy się z informacji Baltictechu, że wypłynął z Lipawy do Lubeki 12 marca 1945 i o godzinie 12:00 został zatopiony przez radzieckie lotnictwo.
- Wrak leży daleko i głęboko i jest mocno osieciowany (pokryty rybackimi sieciami – red.), ale nurkowanie na nim to jak wyprawa w kosmos – podkreślają przedstawiciele Baltictechu.