Uroczysty pogrzeb odnalezionych Obrońców Westerplatte. Bohaterowie spoczęli na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Odnalezieni na polu bitwy o Westerplatte kapral Bronisław Perucki, st. strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, st. legionista Zygmunt Zięba, st. legionista Ignacy Zatorski i dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy spoczęli obok swojego dowódcy, majora Henryka Sucharskiego na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. 4 listopada w Gdańsku w dzień państwowego pogrzebu uroczystości rozpoczęły się mszą w bazylice św. Brygidy po której kondukt z 10 trumnami ruszył ulicami Gdańska na Westerplatte. Szczątki bohaterów zostały odkryte przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej. Teraz, po latach, bohaterowie pierwszych 7 dni wojny zostali uczczeni godnym pochówkiem.

Po mszy w bazylice św. Brygidy krótko po 10:00 kondukt żałobny wyruszył na Westerplatte, gdzie na na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej zostanie pochowanych obok swojego dowódcy, majora Henryka Sucharskiego. W uroczystościach uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Okryte flagami państwowymi trumny kaprala Bronisława Peruckiego, st. strzelca Władysława Okrasay (Okraszewskiego), legionisty Józefa Kity, kaprala Jana Gębury, plutonowego Adolfa Petzelta, st. legionisty Zygmunta Zięby, st. legionisty Ignacego Zatorskiego i dwóch niezidentyfikowanych oraz dowódcy placówki na Westerplatte majora Henryka Sucharskiego zostały przeniesione przez żołnierzy z samochodów wojskowych do miejsc ich wiecznego spoczynku na nowo zagospodarowany cmentarz na półwyspie.

- Przez 80 lat nie wiedzieliśmy, że chodzimy po ich szczątkach, nie wiedzieliśmy, po jak uświęconej ziemi chodzimy – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - Spośród 16 poległych chowamy dziś 9 i ich dowódcę.

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy z Westerplatte w Gdańsku 3...

Po odprawieniu egzekwii pogrzebowych przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lachowicza, nad trumnami żołnierzy przemówił prezydent RP Andrzej Duda.

- Nie do uwierzenia, że przez 80 lat nie sprawdzono, nie odszukano, nie zadbano. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, że to miejsce odzyskuje właściwy wymiar państwowy – mówił Andrzej Duda - Polscy żołnierze muszą wiedzieć, że choćby nie wiem co działo się w naszej historii, Polacy podnoszą się jak trawa, odnajdują swoich poległych i oddają im hołd. Choćby minęły dziesiątki lat, choćby miało to trwać długo.


CZYTAJ TAKŻE:
Zbliża się 26. edycja TOP 100 Pomorza - rankingu największych pomorskich firm. Zgłoś firmę do rankingu!

- Długo czekali na ten pogrzeb, długo czekali na odprowadzenie do miejsca wiecznego spoczynku, ale nadszedł ten czas – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - Władze samorządowe nie były w stanie godnie upamiętnić tego miejsca, ale Rzeczpospolita upomniała się o nie.

Po zdjęciu flag państwowych trumny obrońców Westerplatte zostały złożone do grobów. Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka przekazał flagi rodzinom poległych. Głowa państwa i minister złożyli pod betonowym krzyżem Virtuti Militari, stanowiącym centrum nowej nekropolii, wieniec od narodu.

Koncert pt. „Requiem - pamięci poległych obrońców Westerplatte”. Muzyczne pożegnanie bohaterskich żołnierzy

Wyjątkowy koncert w hołdzie Obrońcom Westerplatte. „Requiem ...

Pożegnanie Obrońców Westerplatte - wystawienie trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Obrońców We...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczysty pogrzeb odnalezionych Obrońców Westerplatte. Bohaterowie spoczęli na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia