Kraków. IPN przekazał Archidiecezji Krakowskiej cyfrowe kopie dokumentów katyńskich

Ewa Wacławowicz
IPN Oddział Kraków
Instytut Pamięci Narodowej przekazał Archidiecezji Krakowskiej cyfrowe kopie dokumentów katyńskich, wykonane na podstawie zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. 26 września 2022 r. protokół przekazania kopii podpisali naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Rafał Dyrcz i Delfina Kościółek z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Rafał Dyrcz, naczelnik oddziałowego archiwum IPN w Krakowie informuje, że ogromne wrażenie w trakcie procesu kopiowania cyfrowego zrobił na ekspertach bardzo dobry stan zakonserwowania oryginałów. A jedynym warunkiem jaki Archidiecezja Krakowska postawiła Instytutowi Pamięci Narodowej było to, żeby cyfrowe kopie dokumentów trafiły do Archiwum Kurii Metropolitarnej, na co IPN chętnie przystał.

- W ten sposób obydwie instytucje dysponują identycznymi cyfrowymi kopiami dokumentów wykonanymi w najwyższych standardach jakimi dysponuje IPN - mówi Rafał Dyrcz.

Dokumenty, które doczekały się cyfrowej kopii, dotyczą 32 oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez sowietów w Katyniu, gdzie w dołach śmierci odnaleziono ich ciała. Jak zaznacza Rafał Dyrcz, znane są nazwiska 31 z nich, natomiast jeden z oficerów, po którym pamiątki znajdują się w zasobach archiwum Kurii Metropolitarnej, jest osobą niezidentyfikowaną.

- Na dokumenty składają się osobiste zapiski, obrazki i fotografie, wizytówki, legitymacje służbowe, świadectwa szczepień. Są też zachowane elementy umundurowania oficerów czy ich rzeczy osobistych jak np. medaliki, naramienniki, resztki okularów - mówi naczelnik oddziałowego archiwum IPN w Krakowie.

IPN uzyskał także prawo do wykorzystywania kopii w celu realizacji swoich zadań ustawowych, w tym udostępniania badaczom i dziennikarzom. Rafał Dyrcz pytany o to, czy IPN planuje szersze zaprezentowanie dokumentów opinii publicznej poprzez organizację wystawy z ich udziałem mówi, że w IPN jest realizowany projekt, którego celem jest krytyczne wydanie dokumentów, ale po szczegóły odsyła nas do Dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia