Kraków. IPN przekazał Archidiecezji Krakowskiej cyfrowe kopie dokumentów katyńskich

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
IPN Oddział Kraków
Instytut Pamięci Narodowej przekazał Archidiecezji Krakowskiej cyfrowe kopie dokumentów katyńskich, wykonane na podstawie zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. 26 września 2022 r. protokół przekazania kopii podpisali naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Rafał Dyrcz i Delfina Kościółek z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Rafał Dyrcz, naczelnik oddziałowego archiwum IPN w Krakowie informuje, że ogromne wrażenie w trakcie procesu kopiowania cyfrowego zrobił na ekspertach bardzo dobry stan zakonserwowania oryginałów. A jedynym warunkiem jaki Archidiecezja Krakowska postawiła Instytutowi Pamięci Narodowej było to, żeby cyfrowe kopie dokumentów trafiły do Archiwum Kurii Metropolitarnej, na co IPN chętnie przystał.

- W ten sposób obydwie instytucje dysponują identycznymi cyfrowymi kopiami dokumentów wykonanymi w najwyższych standardach jakimi dysponuje IPN - mówi Rafał Dyrcz.

Dokumenty, które doczekały się cyfrowej kopii, dotyczą 32 oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez sowietów w Katyniu, gdzie w dołach śmierci odnaleziono ich ciała. Jak zaznacza Rafał Dyrcz, znane są nazwiska 31 z nich, natomiast jeden z oficerów, po którym pamiątki znajdują się w zasobach archiwum Kurii Metropolitarnej, jest osobą niezidentyfikowaną.

- Na dokumenty składają się osobiste zapiski, obrazki i fotografie, wizytówki, legitymacje służbowe, świadectwa szczepień. Są też zachowane elementy umundurowania oficerów czy ich rzeczy osobistych jak np. medaliki, naramienniki, resztki okularów - mówi naczelnik oddziałowego archiwum IPN w Krakowie.

IPN uzyskał także prawo do wykorzystywania kopii w celu realizacji swoich zadań ustawowych, w tym udostępniania badaczom i dziennikarzom. Rafał Dyrcz pytany o to, czy IPN planuje szersze zaprezentowanie dokumentów opinii publicznej poprzez organizację wystawy z ich udziałem mówi, że w IPN jest realizowany projekt, którego celem jest krytyczne wydanie dokumentów, ale po szczegóły odsyła nas do Dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. IPN przekazał Archidiecezji Krakowskiej cyfrowe kopie dokumentów katyńskich - Gazeta Krakowska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia