Archiwum Państwowe w Gdańsku i jego długa historia
Zasoby gdańskiego archiwum są naprawdę ogromne. Jednak historia tego budynku wcale nie była prosta. Po objęciu okupacją Pomorza Gdańskiego przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. i wcieleniu Wolnego Miasta Gdańska do Trzeciej Rzeszy, akta najważniejszych urzędów i instytucji wywieziono do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeszy w Berlinie. Z czasem okazało się, że zabieg ten uratował cenne materiały od zniszczenia.
W marcu 1945 r., w toku prowadzonych działań wojennych, spłonął budynek Archiwum wraz z pozostałymi w nim aktami.
2 edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz”
Dzięki temu konkursowi, dzieci z klas 4-7 mają szansę zainteresować się historią swojej rodziny i poznać tożsamość swoich przodków. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby dzieci zadawały pytania i przekonały się, że genealogia nie musi być nudna ani skomplikowana.
Udział w konkursie może być początkiem pięknej pasji, która później rozwinie się w szersze zainteresowanie kulturą lub historią!
To już druga edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. W zeszłym roku przedsięwzięcie to spotkało się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Jak opowiadali uczestnicy pierwszej edycji, zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.
Do udziału w konkursie zachęca Pomorskie Kuratorium Oświaty oraz sam dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku. Więcej dowiecie się oglądając wideo poniżej!
Jak samodzielnie znaleźć informację o przodkach?
Archiwum Państwowe w Gdańsku zachęca wszystkich mieszkańców do korzystania z zasobów online. To prostsze, niż może się wydawać! Obejrzyjcie wideo, w którym profesjonalna archiwistka tłumaczy, jak odnaleźć konkretne dokumenty nie ruszając się z domu.
Linki, które mogą okazać się przydatne:
- Serwis Szukaj w Archiwach - tu Archiwa Państwowe z całej Polski publikują akta metrykalne i stanu cywilnego w formie cyfrowej
- Kartoteka 1 - dotyczy mieszkańców Gdańska z lat ok. 1842-1918
- Kartoteka 2 - Kartoteka mieszkańców Elbląga z lat ok. 1829-1900
- Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne - aktualizowane indeksy chrztów/urodzeń, małżeństw oraz pogrzebów/zgonów z terenu Pomorza.
- GenBaza- Fotografie metryk z zasobu APG
- Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne POMERANIA - Indeksy do ksiąg urodzeń, małżeństw, zgonów
- Polskie Towarzystwo Genealogiczne - Indeksy do ksiąg urodzeń, małżeństw, zgonów
- Federacja Bibliotek Cyfrowych - Księgi adresowe głównie Gdańska i Elbląga
W magazynie Archiwum Państwowego
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda miejsce, w którym znajdują się zasoby archiwum? Zabieramy was tam razem z dyrektorem Archiwum Państwowego w Gdańsku! Otwórzcie wideo i sprawdźcie, jak to wygląda "od kuchni".