W 1918 roku marzenia Polaków o niepodległym kraju mogły zostać w końcu zrealizowane. Do ostatecznego sukcesu przyczynił się wysiłek wielu środowisk kulturalnych i naukowych oraz działalność wybitnych postaci, których praca i wierność tej idei utorowały nam drogę do wolności, zanim jeszcze zaczęły nią kroczyć zwycięskie wojska powstańcze.
Obserwuj nas także na Google News
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński we współpracy z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Kuratorem Oświaty w Poznaniu organizuje konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”. Inicjatywa została objęta patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego.
Druga edycja konkursu propagującego historię powstania
Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżyć jej drogę do niepodległości, zwrócić uwagę na ważność Powstania Wielkopolskiego w losach naszego kraju oraz kształtować w młodzieży wartości patriotyczne i poczucie przynależności.
- Nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 104. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia. To bardzo ważne, aby dzisiejsza młodzież pamiętała o naszej historii i drodze naszych przodków do niepodległości, której to Powstanie Wielkopolskie jest nieodłączną częścią
– mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Konkurs "Moje powstańcze korzenie": prace można przesyłać do 16 lutego
Prace powinny mieć formę multimedialną, np.: jako film, animacja komputerowa czy interaktywne drzewo genealogiczne. Można je przesyłać do 16 lutego 2023 roku na nośniku multimedialnym (płyta CD lub pamięć USB) na adres: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań, z dopiskiem: „PS-VI. Konkurs Powstanie Wielkopolskie – edycja 2".
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com