„Moje powstańcze korzenie". Druga edycja konkursu o Powstaniu Wielkopolskim. Na zgłoszenia zostały już tylko dwa dni!

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Prace konkursowe można przesyłać do 13 lutego 2023.
Prace konkursowe można przesyłać do 13 lutego 2023. Robert Woźniak/zdjęcie ilustracyjne
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 4 - 8 i szkół ponadpodstawowych. Tematem pracy jest Powstanie Wielkopolskie z perspektywy rodzinnej bądź regionalnej – ukazanie drogi odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia własnej rodziny, członków lub świadków wystąpienia zbrojnego. "Głos Wielkopolski" objął konkurs swoim patronatem. Na zgłoszenia zostały już tylko dwa dni!

W 1918 roku marzenia Polaków o niepodległym kraju mogły zostać w końcu zrealizowane. Do ostatecznego sukcesu przyczynił się wysiłek wielu środowisk kulturalnych i naukowych oraz działalność wybitnych postaci, których praca i wierność tej idei utorowały nam drogę do wolności, zanim jeszcze zaczęły nią kroczyć zwycięskie wojska powstańcze.

Obserwuj nas także na Google News

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński we współpracy z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Kuratorem Oświaty w Poznaniu organizuje konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”. Inicjatywa została objęta patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego.

Czytaj też: Dramatyczna historia wspaniałego hotelu. Kiedyś był wizytówką miasta, dziś to prawie ruina. Jak teraz wygląda?

Druga edycja konkursu propagującego historię powstania

Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżyć jej drogę do niepodległości, zwrócić uwagę na ważność Powstania Wielkopolskiego w losach naszego kraju oraz kształtować w młodzieży wartości patriotyczne i poczucie przynależności.

- Nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 104. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia. To bardzo ważne, aby dzisiejsza młodzież pamiętała o naszej historii i drodze naszych przodków do niepodległości, której to Powstanie Wielkopolskie jest nieodłączną częścią

– mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Konkurs "Moje powstańcze korzenie": prace można przesyłać do 16 lutego

Prace powinny mieć formę multimedialną, np.: jako film, animacja komputerowa czy interaktywne drzewo genealogiczne. Można je przesyłać do 16 lutego 2023 roku na nośniku multimedialnym (płyta CD lub pamięć USB) na adres: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań, z dopiskiem: „PS-VI. Konkurs Powstanie Wielkopolskie – edycja 2".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zdawał sobie sprawę z konieczności uświadomienia żołnierzom, że nie są wzywani do przymusowej służby za obcą sprawę. Wydał odezwę: „(...) Do Was zwracam się, oficerowie! Zapomnijcie o tej zmorze, która panowała w szeregach armii narodów - ciemięzców, w których nieludzkie obchodzenie się z żołnierzami i pogarda dla niego były systemem. Podobne stosunki nie mogą mieć miejsca w szeregach Wojsk Polskich. Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia