Muzeum Kaszubskie zaprasza do udziału w konkursie "Śladem kartuskich kamienic"

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Konkurs polega on na napisaniu artykułu lub wspomnienia dotyczącego określonej kamienicy w Kartuzach oraz historii ludzi,  którzy w niej przez lata  mieszkali. Termin - 15 stycznia 2024 r.
Konkurs polega on na napisaniu artykułu lub wspomnienia dotyczącego określonej kamienicy w Kartuzach oraz historii ludzi, którzy w niej przez lata mieszkali. Termin - 15 stycznia 2024 r. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza do udziału w konkursie "Śladem kartuskich kamienic". Konkurs polega na napisaniu artykułu lub wspomnienia dotyczącego określonej kamienicy w Kartuzach oraz historii ludzi, którzy w niej przez lata mieszkali i wydreptywali swoje ślady "po drewnianych lub kamiennych schodach". Termin nadsyłania prac - 15 stycznia 2024 r. Ponadto w muzeum dostępna jest wystawa odtwarzająca wnętrze mieszkania w kartuskiej kamienicy.

Przedmiotem konkursu jest napisanie tekstu o historii jednej z kartuskich kamienic. Może to być także zapis wspomnień własnych lub zasłyszanych od starszych pokoleń dotyczący historii powstania kamienicy, a także osób w niej mieszkających. Mile widziane będą opisy wnętrza kamienicy czy też znajdujących się w niej mieszkań.

Historie oparte na faktach, nie podpowiadane przez wyobraźnię

Na terenie Kartuz do dziś znajduje się wiele przepięknych, XIX- i XX-wiecznych kamienic. W jednej z kamienic przy ul. Gdańskiej znajdowała się piekarnia prowadzona przez Roszkowskiego. W innej szewc, malarz a w jeszcze innej zegarmistrz. W konkursie chodzi o historie autentyczne, nie zmyślone.

- Kartuskie kamienice wznoszone były nie tylko dla funkcji mieszkaniowej ale i usługowej. W wielu z nich mieściły się lokale usługowe, kawiarnie, sklepy, a nawet hotele. Te najbardziej znane zostały utrwalone na kartach historii, ale jest mnóstwo budynków z ciekawą przeszłością, którą warto poznać. Być może niektóre z nich posiadają burzliwą historię. I to jest zadanie dla państwa. Zbadajcie przeszłość - namawia do udziału w konkursie Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Cel konkursu

Konkurs organizowany jest w celu poszerzenia wiedzy o historii Kartuz, a także rozbudzenia zainteresowania historią rodziny, sąsiadów, mieszkańców Kartuz. Polega na przygotowaniu tekstu dotyczącego historii wybranej kamienicy i jej mieszkańców. Adresowany jest do wszystkich, bez względu na wiek oraz miejsce zamieszkania. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do dołączenia pisemnej zgody rodziców, opiekunów.

Do tekstu prosimy dołączyć fotografie z opisem kamienicy i zdjęć (skan mailowo). Uczestnik konkursu może zgłosić jedną lub dwie prace, napisane w języku polskim lub kaszubskim, wcześniej nie publikowane. Wspomnienie powinno zawierać maksymalnie 15 stron A4.

Termin nadsyłania prac

Prace konkursowe należy dostarczyć drogą mailową, przesłać poczta tradycyjną lub dostarczyć do siedziby muzeum, adres: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ul. Kościerska 83-300 Kartuzy, mail: muzeum@muzeum-kaszubskie.com.pl**do 15 stycznia 2024 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 marca 2024 r.** na stronie internetowej www.muzeum-kaszubskie.pl i telefonicznie.

Dostępna wystawa!

Ponadto Muzeum Kaszubskie w Kartuzach przygotowało wystawę odtwarzającą wnętrze mieszkania w kartuskiej kamienicy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. W przypadku szkół obowiązują zapisy. W programie też bezpłatne warsztaty plastyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Kaszubskie zaprasza do udziału w konkursie "Śladem kartuskich kamienic" - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia