Nie żyje ceniony historyk i muzealnik. Stworzył Festiwal Trzech Kolorów

Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
W wieku 62 lat zmarł historyk dr Marek Bem. W swojej karierze zajmował się tematyką Holokaustu. Był uznawany za prawdziwego znawcę historii Obozu Zagłady w Sobiborze.
Nie żyje dr Marek Bem. Miał 62 lata
Nie żyje dr Marek Bem. Miał 62 lata Fot. Festiwal Trzech Kultur/zdjęcie ilustracyjne

Dr Marek Bem urodził się 1961 roku w Legnicy na Dolnym Śląsku. Z zawodu był etnografem, jednak pasjonował się historią. Bliski mu był temat Holokaustu. Szczególnie interesował go temat Obozu Zagłady w Sobiborze. Napisał na ten temat wiele prac i kilka książek. W 1999 roku został dyrektorem Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Był nim do 2010 roku.

Dr Marek Bem przed ponad dwiema dekadami stworzył Festiwal Trzech Kultur, który jest rozpoznawalny w całym województwie lubelskim. Był także twórcą ścisłej współpracy powiatu włodawskiego z prowincją Gelderland, Trwa ona od 21 lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Nie żyje twórca Festiwalu Trzech Kolorów

Festiwal Trzech Kultur to impreza, która ma na celu upamiętnienie wielokulturowej historii Włodawy, a także przybliżenie problematyki wielokulturowości oraz wielowyznaniowości obecnych mieszkańców miasta. Pierwszy festiwal odbył się w lipcu 1995 roku, a od 1999 roku odbywa się on regularnie. Trwa on trzy dni. Pierwszy jest poświęcony tradycji i religii żydowskiej, drugi to dzień prawosławny, a trzeci katolicki.

Dr Marek Bem wydał osiem książek, wszystkie o historii Obozu Zagłady w Sobiborze. Zmarł w szpitalu w wieku 62 lata.

— To niesamowita strata, to był człowiek, który tak wiele wniósł dla miasta Włodawy i powiatu włodawskiego — powiedział mediom starosta włodawski, Andrzej Romańczuk.

Źródło: radio.lublin.pl

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia