Pamięć o dzieciach z obozu przy przemysłowej. Procesja pamięci przeszła do Pomnika Złamanego Serca

ani
Grzegorz Gałasiński
W kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kolińskiego w Łodzi odprawiono mszę św. w intencji dzieci pomordowanych w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Wziął w niej udział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, przedstawiciel władz miasta z wiceprezydent Joanną Skrzydlewską, a także bp Marek Marczak. Po zakończeniu mszy wszyscy przeszli procesyjnie pod Pomnik Pękniętego Serca. W uroczystościach licznie wzięła młodzież z łódzkich szkół. Wielu z nich niosło zdjęcia małych więźniów obozu przy ul. Przemysłowej.

Przypomnijmy, że obóz dla dzieci przy ul. Przemysłowej został utworzony przez hitlerowców okupujących Łódź 2 grudnia 1942 roku, Zrobili to na terenie wyodrębnionym z Litzmannstadt Getto.Obejmował on dzisiejsze ulice: Bracką, Emilii Plater, Górniczą oraz Zagajnikową. Oblicza się, że w tym obozie więziono kilka tysięcy dzieci. Nie wiadomo dokładnie ile z nich zmarło, bo Niemcy zabrali lub zniszczyli podczas ewakuacji obozowe dokumenty. Kiedy obóz wyzwalano 19 stycznia 1945 roku było w nim około tysiąca małych więźniów. W dokumentach wymienionych jest z nazwiska siedemdziesiąt dwoje dzieci, które zginęły w obozie. Oczywiście ta liczba jest zaniżona. Można przyjąć, że w obozie zmarło sto kilkadziesiąt dzieci.

Ul. Piotrkowska, słynny dom towarowy

Niezwykła, powojenna Łódź na archiwalnych zdjęciach z kolekc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia