Praca po studiach historycznych – jak zaplanować swoją karierę?

Materiał informacyjny GoWork
Historia zdecydowanie stanowi pasjonującą dziedzinę nauki, pozwalającą nam wejrzeć w głąb naszych korzeni – rozpoznawać twarze i serca przodków, obserwować przełomowe dla cywilizacji wydarzenia by wyciągać z nich lekcje, czy dociekać wszelkich źródeł naszej teraźniejszości i potencjalnej przyszłości. Studia historyczne pozwalają nam na to, by kompleksowo przygotować się do roli badacza historii na dowolnym stanowisku. Kariera po zdobyciu wykształcenia na takim kierunku może stanowić nie tylko źródło utrzymania, ale również przyjemność samą w sobie.

Dlaczego warto udać się na studia historyczne i w jakich zawodach można po nich pracować? Czym się charakteryzuje rynek pracy dla historyków? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

W jakich zawodach można pracować po studiach historycznych?

Podjęcie się edukacji na studiach historycznych może mieć dwojaki wymiar. Pierwszym jest oczywiście chęć znalezienia dobrze płatnej pracy, jednak drugim chęć zdobycia interesującej wiedzy, mogącej dać początek wielu intrygującym podróżom w czasie. Najczęściej jednak osoby decydujące się na edukację tego rodzaju chcą po prostu połączyć przyjemne z pożytecznym – pasję z pracą.

Studia historyczne to dość obszerna dziedzina, dzieląca się zresztą na wiele specjalizacji. Ukończywszy rzeczony kierunek można podjąć się pracy w wielu miejscach. Najłatwiej może być w placówkach państwowych, ponieważ prywatne przedsiębiorstwa rzadko kiedy zajmują się wyłącznie historią. Chodzi tu głównie o placówki oświatowe, kulturalne, czy nawet badawcze.

Wśród najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez absolwentów historii, możemy wyróżnić takie, jak nauczyciel historii (różnych szczebli), archiwista czy archeolog. Można postarać się także o karierę naukową (doktorską) polegającą na badaniu określonych źródeł historii, poszukiwaniu nowych w oparciu o bieżące poszlaki i formułowaniu na ich podstawie logicznych też opisujących rzeczywistość.

W przypadku przedsiębiorstw prywatnych nierzadko można pełnić rolę eksperta w ramach opracowywania realiów danej epoki, oraz doradzania w zakresie ówczesnych zwyczajów, praw, mody czy architektury. Zatrudnienia tego rodzaju szukać można w teatrach, czy przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją filmów czy gier komputerowych. W wielu przypadkach historyk może też zająć się szeroko pojętą publicystyką, co jednak tylko w niektórych przypadkach opłaci się finansowo.

Rynek pracy dla historyków – czym się charakteryzuje?

Rynek pracy dla absolwentów historii może się wydawać dość nieprzystępny. W wielu miastach profesja historyka odnotowywana jest przez lokalne władze jako zawód nadwyżkowy, co nie nastraja zbyt optymistycznie osób, które właśnie ten kierunek studiów sobie obrały.

Niemniej, trudność zdobycia pracy po ukończeniu studiów związanych z historią jest zależna od docelowego stanowiska, na jakie przyjdzie nam aplikować. O ile praca dla archeologa może stanowić rzadkość, o tyle praca jako nauczyciel historii może być dużo prostsza do zdobycia.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że znakomita większość uczelni w Polsce pomaga swoim absolwentom w zdobyciu pierwszej pracy. Już w trakcie studiów organizowane są odpowiednie kursy czy staże, a wielu przypadkach współpraca podejmowana przez uniwersytet z zewnętrznym podmiotem może obligatoryjnie owocować zamianą stażu na umowę o pracę po okresie zakończenia studiów. Przykład może stanowić Instytut Pamięci Narodowej (IPN).

Najlepsze oferty pracy – gdzie ich szukać?

Zatrudnienia po studiach historycznych szukać można w najrozmaitsze sposoby. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć pracy przy wtórze uczelni, a Powiatowy Urząd Pracy nie będzie miał w zanadrzu żadnych ciekawych ofert, to możesz skorzystać z opcji, która i tak jest zdecydowanie najbardziej efektywna.

Chodzi oczywiście o skorzystanie z jednego z portali internetowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej i najliczniej, dając obu stronom możliwość rychłego nawiązania pożądanej współpracy. Co więcej, nawigowanie po serwisie jest proste i komfortowe, pozwalając kandydatom na łatwe dostosowanie ofert do swoich wymagań na przykład pod kątem geograficznym. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „praca Bielsko-Biała”, „praca Żywiec” czy dowolną, inną frazę, a naszym oczom ukażą się właściwe ogłoszenia. Co ważne, powyższe przykłady ukazują, że na GoWork.pl nie będzie problemów ze znalezieniem pracy dla absolwentów historii również w mniejszych miastach w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia