Prace archeologiczne na Westerplatte wznowione. Ruszył kolejny sezon badań

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Rozpoczął się 10 sezon prac archeologicznych na Westerplatte
Rozpoczął się 10 sezon prac archeologicznych na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej
Do początku listopada tego roku potrwa kolejny sezon badań archeologicznych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Gdańsku. Poszukiwane są relikty z czasów bitwy we wrześniu 1939 r. i szczątki nieodnalezionych do tej pory polskich obrońców półwyspu.

Ruszają prace archeologiczne na Westerplatte w Gdańsku

Dziesiąty sezon badań archeologicznych rozpoczął się na Westerplatte. Prace prowadzi, tradycyjnie już, ekipa naukowców Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ciągu sześciu miesięcy planują zbadać obszar o łącznej powierzchni 1405 m kw.

W planach jest m.in. zlokalizowanie pozostałości budynku willi oficerskiej, wartowni nr 3, zlokalizowanie pozostałości schronu amunicyjnego nr 9, odsłonięcie obiektów gospodarczych Wojskowej Składnicy Tranzytowej, tzw. Mikołajewa. Plan prac został nakreślony na podstawie analizy dawnych zdjęć obiektów oraz map polskiej placówki wojskowej w przedwojennym Gdańsku.

Równie ważne będą poszukiwania szczątków strz. Mieczysława Krzaka, w pobliżu placówki Fort. Zaznaczmy, żołnierz ten był w 1939 roku w garnizonie Westerplatte, walczył w obronie WST, zaatakowanej przez Niemców. Strz. Mieczysław Krzak zginął w walce, jednak jego szczątków po II wojnie światowej nie odnaleziono.

Archeolodzy będą poszukiwać również armaty polowej, tzw. putiłówki, która we wrześniu 1939 r. była na wyposażeniu polskich żołnierzy walczących na Westerplatte.

Zaznaczmy, największym sukcesem archeologów badających tereny dawnej WST było odnalezienie szczątków dziewięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk we wrześniu 1939 r. Wszyscy spoczęli na nowym Cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte, jesienią ub. roku.

Odnaleziono też bardzo dużą liczbę przedmiotów codziennego użytku, elementów uzbrojenia pozostałych po polskich żołnierzach. Będą one elementem wystawy w budynku dawnej Elektrowni na Westerplatte – budynku zaadoptowanego na cele muzealne.

- Dotąd w ramach dziewięciu etapów badań przeprowadzonych na Westerplatte szczegółowo przebadano obszar o powierzchni 5781,4 m² oraz oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego teren o wielkości ponad 11 ha. Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, a od jesieni 2022 r. realizowany jest nadzór związany z modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni WST do celów wystawienniczych - informuje Muzeum II Wojny Światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prace archeologiczne na Westerplatte wznowione. Ruszył kolejny sezon badań - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia