Obrońcy Westerplatte spoczną na nowym cmentarzu. Znamy datę uroczystości pogrzebowych

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Prochy mjr. Henryka Sucharskiego spoczywają w krypcie Bazyliki św. Brygidy
Prochy mjr. Henryka Sucharskiego spoczywają w krypcie Bazyliki św. Brygidy Karolina Misztal
4 listopada na nowym cmentarzu wojskowym na Westerplatte spocznie dziesięciu polskich żołnierzy - obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W uroczystościach udział ma wziąć prezydent RP Andrzej Duda.

Obok mjr. Henryka Sucharskiego, dowódcy polskiego garnizonu na Westerplatte na nowej nekropolii spocznie dziewięciu obrońców, których szczątki odnaleziono w jamach grobowych na półwyspie.

To kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych dotąd żołnierzy.

– Pochówek 9 żołnierzy z załogi Wojskowego Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, tych, którzy 1 września byli wśród obrońców składnicy oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego, odbędzie się 4 listopada – powiedział w Radiu Gdańsk prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dodał, że nie udało się jeszcze „w sposób bezsporny” ustalić personaliów dwóch żołnierzy odnalezionych jesienią 2019 r. Niemniej w porozumieniu z prok. Tomaszem Jankowskim z gdańskiego oddziału IPN, uznano, że należy już teraz dokonać pochówku wszystkich odnalezionych.

Pochówek westerplatczyków odbędzie się 4 listopada. 10 żołnierzy spocznie na nowo wybudowanym cmentarzu

Polscy wojskowi spoczywali na Westerplatte w nieoznakowanych grobach od września 1939 r., tuż obok głównego traktu spacerowego prowadzącego do Pomnika Obrońców Wybrzeża. To w znacznej mierze załoga wartowni nr 5, która zginęła w czasie nalotu Luftwaffe, 2 września 1939 r. Według oficjalnych informacji, po walkach Niemcy mieli dokonać polowych pochówków polskich poległych, a następnie przenieść ich szczątki na cmentarz na Zaspie. Dziś wiemy, że ekshumacji nie było, lub odbyła się bardzo „niedokładnie”.

Jesienią 2019 r. polscy żołnierze zostali odnalezieni w czasie badań prowadzonych na Westerplatte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Identyfikację prowadzili eksperci z gdańskiego oddziału IPN i Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wkrótce potem podjęto decyzję o budowie nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte (w miejscu tzw. Cmentarzyka), gdzie mieli spocząć obrońcy WST.

Obok odnalezionych żołnierzy spocznie też urna z prochami mjr. Henryka Sucharskiego. Dowódca obrony Westerplatte, który trafił do niewoli, po uwolnieniu z niemieckich obozów jenieckich zmarł 30 sierpnia 1946 r. W sierpniu 1971 r. urnę z jego prochami sprowadzono do Polski. 1 września tego samego roku spoczął na Westerplatte. W 2021 r. urnę majora Sucharskiego ekshumowano - w oczekiwaniu na nowy pochówek spoczęła w krypcie Bazyliki św. Brygidy.

Dodajmy, jeszcze w 2020 r. zakończył się ogłoszony przez Muzeum II Wojny Światowej konkurs na nowy cmentarz wojskowy na Westerplatte. Dziś prace zbliżają się do końca. Żołnierze mają spocząć w kamiennych stelach, tworzących nekropolię.

But, skórzany portfel, medalik, kości. Człowiek, żołnierz, Westerplatczyk. Teraz z imieniem i nazwiskiem

– Trwają ostatnie odbiory, w tym tygodniu odbędzie się próba generalna oświetlenia – stwierdził prof. Berendt.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie wystawione będą trumny poległych w asyście wojskowej (będzie można oddać hołd Westerplatczykom). Wieczorem w Bazylice odbędzie się koncert „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte”.

Dzień później, po mszy, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, trumny ze szczątkami polskich żołnierzy zostaną umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą ulicami Gdańska na Westerplatte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia