Proces toruński: wyrok na zabójców ks. Popiełuszki

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki Fot. Wikimedia Commos / Andrzej Iwański [1] Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

7 lutego 1985 roku zakończył się proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki.

Jerzy Popiełuszko już jako dziecko wyróżniał się wielką wiarą. Sakramenty komunii świętej i bierzmowania przyjął w tym samym roku (1956). Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie.

Kiedy ukończył pierwszy rok studiów, odbył obowiązkową służbę wojskową. 28 maja 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W latach 1974-1976 był studentem Studium Pastoralnego Instytutu Teologii Pastoralnej KUL. Po studiach został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie.

Akcja pod kryptonimem "Popiel"

Od 1980 roku aktywnie wspierał Solidarność. W stanie wojennym organizował msze za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki. Władza PRL-u jego działalność uznawała jako wyraz sprzeciwu wobec systemu komunistycznemu i oskarżały o zaangażowanie w działalność polityczną. Popiełuszko był śledzony przez Służby Bezpieczeństwa. Działalność ta przebiegała pod kryptonimem "Popiel".

12 grudnia 1983 przeciw Popiełuszce wszczęto postępowanie sądowe. Był oskarżony o nadużywanie funkcji kapłana i propagandę antypaństwową. Groziło mu dziesięć lat więzienia. Podczas rewizji mieszkania księdza znaleziono granaty, materiały wybuchowe oraz naboje, które zostały podrzucone przez esbeków.

Uprowadzenie

Nasilały się ataki na księdza Popiełuszkę. Ze względu na szykany, rosnące zagrożenie i kłopoty zdrowotne, prymas Józef Glemp zaproponował Popiełuszce studia w Rzymie. Ksiądz jednak nie skorzystał z tej propozycji.
19 października 1984 roku Popiełuszko odwiedził parafię św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym dniu na drodze do Torunia ksiądz i jego kierowca Waldemar Chrostowski zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW (Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego). Kierowcy samochodu udało się uciec.

30 października z zalewu na Wiśle wyłowiono zwłoki Popiełuszki. Ciało było obciążone workiem z kamieniami, a ręce związane w taki sposób, aby ruch nimi zaciskał pętle na szyi.

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 roku. Ciało zostało złożone na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Proces zbrodniarzy

Proces dotyczący morderstwa Popiełuszki toczył się od 27 grudnia do 7 lutego 1985 roku w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu. Oskarżeni zostali Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Wszyscy zostali oskarżeni o uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo Popiełuszki.

Ich przełożony, płk Adam Pietruszka odpowiadał przed sądem za kierowanie zbrodnią. "Proces toruński" został objęty specjalnymi środkami bezpieczeństwa. Mogli na niego wejść tylko ci, którzy posiadali specjalne przepustki. Na salę sądową wpuszczono zaledwie kilku zachodnich reporterów.

Złagodzenia i amnestie

Sędzia Artur Kujawa, prezes Sądu Wojewódzkiego w Toruniu skazał Piotrowskiego i Pietruszkę na 25 lat więzienia, Pękalę na 15 lat, a Chmielewskiego na 14 lat pozbawienia wolności.

W 1986 roku sprawcom złagodzono kary, Pietruszce do 15 lat, Pękali do 10 lat, Chmielewskiemu do 8 lat więzienia. Rok później sprawców objęła kolejna amnestia. Pietruszce złagodzono karę do 10 lat, Pękali do 6 lat, Chmielewskiemu do 4 lat i 6 miesięcy, a Piotrowskiemu na 15 lat.

13 października 2009 roku, ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 6 czerwca 2010 roku odbył się proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.