Profesor Zbigniew Religa zmarł 14 lat temu w Warszawie. Przeprowadził m.in. pierwszy udany przeszczep serca w Polsce

Damian Kelman
Damian Kelman
Zabrze 05.11.1985. Wojewódzki Ośrodek Kardiologii (Śląskie Centrum Chorób Serca). Zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierunkiem docenta Zbigniewa Religi (siedzi z lewej) przeprowadza pierwszą udaną operację przeszczepu serca
Zabrze 05.11.1985. Wojewódzki Ośrodek Kardiologii (Śląskie Centrum Chorób Serca). Zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierunkiem docenta Zbigniewa Religi (siedzi z lewej) przeprowadza pierwszą udaną operację przeszczepu serca Fot. PAP/Stanisław Jakubowski
8 marca 2009 roku zmarł profesor Zbigniew Religa. Wybitny kardiochirurg był odpowiedzialny m.in. za pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Przez lata działał również w polityce.

8 marca 2009 roku w Warszawie zmarł Zbigniew Religa. Kardiochirurg zapisał się w historii polskiej medycyny ważnymi osiągnięciami. Dodatkowo przez lata aktywnie działał politycznie. Został również wyróżniony kilkoma ważnymi odznaczeniami.

Spis treści

Zbigniew Religa - kariera zawodowa

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 w Miedniewicach niedaleko Żyrardowa, ale swoje lata edukacji spędził w Warszawie, gdzie w 1956 uzyskał świadectwo dojrzałości w szkole im. Bolesława Limanowskiego. Następnie rozpoczął studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w stolicy.

Po zdobyciu dyplomu przez dwa lata oddał się służbie wojskowej, a następnie rozpoczął medyczną karierę zawodową, zaczynając w Szpitalu Wolskim w Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację I i II stopnia z chirurgii.

Obok pracy w szpitalu, gdzie aktywnie działał do 1980 roku, kontynuował naukę na światowych uczelniach. Uzyskał stypendium w Mercy Hospital w Nowym Jorku, a następnie odbył staże podyplomowe - w 1973 z chirurgii naczyniowej, a dwa lata później z kardiochirurgii w Sinai Hospital w Detroit. W 1981 roku przyznano mu stopień doktora habilitowanego.

Po pracy w Szpitalu Wolskim Religa podjął się pracy w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie. Tam działał do 1984 roku, kiedy to objął Klinikę Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu.

Kolejno piastował stanowiska ordynatora oddziału Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w 1990 roku został profesorem Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1991 działał jako prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i dzielił obowiązki medyczne z naukowymi, będąc m.in. rektorem Śląskiej Akademii w Katowicach oraz kierownikiem II kliniki Kardiochirurgii w Instytucie w Warszawie.

Przeszczep serca i inne dokonania medyczne

Zbigniew Religa 15 sierpnia 1985 roku w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu przeprowadził pierwszą operację na sercu, a już 5 listopada zespół lekarzy z profesorem na czele przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepu serca w Polsce, co pozwoliło mu na zawsze zapisać się w historii polskiej medycyny.

Dawcą był mężczyzna w stanie śpiączki, którego zabrano karetkę do szpitala w Zabrzu dopiero po śmierci mózgu. Biorcą z kolei 62-letni rolnik, który jednak zmarł kilka dni po operacji.

To przełomowe wydarzenie było jednak tylko jednym z jego osiągnięć. Prowadził prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem "sztucznego serca", do czego powołał specjalną instytucję - Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

W 2000 roku przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wstrzyknięcia do serca preparatu powodującego powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Poza tym był aktywny przy przełomowych chwilach polskiej medycyny w kwestii transplantacji płuc, chirurgicznego leczenia niewydolności mięśnia sercowego czy operacyjnego leczenia zatorowości płucnej.

Tak skuteczne działania pozwoliły mu na otrzymanie wielu honorowych wyróżnień:

  • Order Orła Białego
  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi
  • Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia
  • Order Uśmiechu
  • Krzyż Komandorski Orderu Wynalazczości nadany przez najwyższą komisję odznaczeń Belgii

Działalność polityczna Zbigniewa Religi

Obok aktywnej pracy na rzecz polskiej medycyny, Zbigniew Religa przez wiele lat działał w polityce. Już jako nastolatek należał do Związku Młodzieży Polskiej, a w latach 80. angażował się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, z którego w 1989 roku startował do Senatu.

Senatorem został jednak dopiero w późniejszych latach (1993-1997 i 2001-2005).

W 1995 roku utworzył nawet swoją Partię Republikanie, stając na jej czele, a następnie wchodząc w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

10 lat później, 5 czerwca 2005 roku oficjalnie ogłosił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. Jego kandydatura została nawet zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą, ale 2 września, po dużych spadkach notowań, postanowił jednak zrezygnować i udzielił poparcia Donaldowi Tuskowi. Został później przewodniczącym komitetu honorowego późniejszego premiera.

Od 31 października 2005 do 14 lipca 2006 roku sprawował urząd ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a od 14 lipca 2006 do 7 września 2007 roku i od 10 września 2007 do 16 listopada 2007 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był też sekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia.

Jako minister zdrowia przeforsował wprowadzenie tzw. podatku Religi, w ramach którego ubezpieczyciele wykonywali ustawowy obowiązek przekazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia opłaty ryczałtowej w wysokości dwunastu procent składki z każdej polisy OC. Środki te miały być przeznaczone na finansowanie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Podatek ten został zniesiony na początku 2009 roku.

Na koniec politycznej wędrówki, w latach 2007-2009 był członkiem Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Został również wyznaczony na marszałka seniora.

Śmierć Zbigniewa Religi

Przez lata był uzależniony od tytoniu, co miało wpływ na jego zdrowie. 30 maja 2007 roku przekazał informacje o guzie lewego płuca.

Już dzień później przeszedł zabieg związany z wycięciem komórek nowotworowych, która odbyła się w zaledwie 11 dni po jego wykryciu. W połowie czerwca wykryto jednak u niego nowotwór złośliwy płuc.

W lutym 2008 roku po nawrocie choroby został poddany operacji usunięcia nadnercza i chemioterapii. Łącznie przeszedł jej dwa cykle, a także poddał się czterem operacjom.

Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku, a jego pogrzeb odbył się 13 marca. Spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w alei profesorskiej.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Profesor Zbigniew Religa zmarł 14 lat temu w Warszawie. Przeprowadził m.in. pierwszy udany przeszczep serca w Polsce - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia