Fort VII Prałkowce, to fort artyleryjski jednowałowy, zbudowany w latach 1882-1886 r. na wzgórzu 352 m. n.p.m. Zamykał on pierścień zewnętrzny na południe od rzeki San. Jego zadaniem było niedopuszczenie wroga do Przemyśla od strony Sanoka i Birczy.
Z fortu tego podczas drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl kilkakrotnie przeprowadzano zorganizowane wypady, mające na celu połączenie się z armią austro-węgierską nadchodzącą ze wsparciem od strony Sanoka, które niestety skończyły się bardzo dużymi stratami własnymi nie osiągając celu. W marcu 1915 r. podobnie jak i inne forty, fort VII został wysadzony przed poddaniem twierdzy Rosjanom. Pod koniec maja 1915 r. fort broniony tym razem przez Rosjan został celnie ostrzelany przez Austriaków z ciężkich moździerzy kal.305 mm (skutkiem czego są widoczne przebicia stropów), a następnie zdobyty przez ich wojska. Po ostrzelaniu fortu tym razem przez Rosjan i przeprowadzeniu przez nich kontrnatarcia Austriacy zmuszeni zostali do powtórnego opuszczenia fortu (źródło: www.pogranicze.turystyka.pl/fort-vii-pralkowce-.html).
Festiwal "Łączy nas historia" 28 sierpnia:
- 11:45 Rekonstrukcja historyczna defilady połączonych wojsk niemieckich i austro-węgierskich po odbiciu Twierdzy Przemyśl na przemyskim Rynku - przemarsz na Zniesienie pod Krzyż Zawierzenia,
- 12:30 Polowa Modlitwa pod Krzyżem Zawierzenia, złożenie kwiatów na grobach żołnierzy poległych w czasie walk o Twierdzę Przemyśl, przy ul. Przemysława,
- 17:00 - Koncert muzyki kameralnej „Od Wiednia do Budapesztu" z udziałem orkiestry, solistów oraz grup rekonstrukcyjnych - dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego.