Bogusław Rogowski

Wiktor Ludwikowski. Słynny policjant z Koźla

Wiktor Ludwikowski z rodziną Fot. archiwum Wiktor Ludwikowski z rodziną
Bogusław Rogowski

W tym roku mija 130. rocznica urodzin Wiktora Ludwikowskiego

Ludwikowski podczas I wojny światowej był generałem austro-węgierskiej armii, a tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współtworzył Policję Państwową. Szkolił też śląskich powstańców, napisał pierwszy polski podręcznik o daktyloskopii oraz spisał gwarę przestępców. Był wielką, a zarazem znaną postacią dwudziestolecia międzywojennego, a także powojennym mieszkańcem Koźla.

Wiktor Ludwikowski urodził w 23 kwietnia 1886 r. we Lwowie. Jego ojciec Stanisław był rusznikarzem lwowskiego 9. pułku piechoty, a matka Teresa Bertel była Czeszką. Rodzice Wiktora postanowili, że jako najstarszy chłopiec z rodziny będzie robił karierę w wojsku. W czasie I wojny światowej dosłużył się stopnia generała brygady, walczył m.in. na Ukrainie i w Galicji.

Po wojnie został przyjęty do korpusu oficerów żandarmerii Wojska Polskiego. Potem poprosił i o przeniesienie do powstających od podstaw nowych struktur policji. Jako doświadczony kryminolog już na początku drugiej dekady XX wieku Ludwikowski stał się jednym z pionierów szerokiego stosowania w pracy polskiej policji daktyloskopii. W 1920 roku był autorem i wydawcą pierwszego polskiego „Podręcznika dla Służby Daktyloskopijnej”. Był także organizatorem i wykładowcą na pierwszym kursie daktyloskopii, na którym szesnastu oficerów Policji ze wszystkich komend wojewódzkich poznawało tajniki identyfikacji osób na podstawie linii papilarnych. Po kilku miesiącach minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski oddelegował Wiktora Ludwikowskiego do Naczelnej Inspekcji Policji Państwowej w Warszawie i awansował go do stopnia inspektora. Został także komendantem Warszawy.

3 maja 1923 roku prezydent RP Ignacy Mościcki, w uznaniu jego zasług oraz „Za pełne poświęcenia oddanie się służbie dla bezpieczeństwa publicznego” odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Po drugiej wojnie światowej trafił do Koźla, gdzie odnalazł rodzinę, zamieszkał przy ul. Piastowskiej nr 8. W 1945 r. otworzył wspólnie z zięciami pierwszą w mieście restaurację pn. ”Repatriantka”.

Kilka dni temu rada miasta poparła wniosek Obywatelskiej Grupy Inicjatywnej o nazwanie - imieniem inspektora Ludwikowskiego mostu na Odrze, który łączy kozielska wyspę z ulicą Dunikowskiego. Uroczysty „chrzest” mostu odbędzie się 23 kwietnia br. w 130 rocznicę urodzin inspektora. W kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta, złożone zostaną kwiaty na grobie inspektora, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej na kozielskim Rynku otwarta zostanie okolicznościowa wystawa.

Bogusław Rogowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.