Zamość. Nocniki, grzebienie, narzędzia chirurgiczne. O zdrowiu i higienie w dawnym Gdańsku

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dawny arsenał w Zamościu (teraz znajduje się tutaj muzeum)
Dawny arsenał w Zamościu (teraz znajduje się tutaj muzeum) archiwum
Trzeba się tam koniecznie wybrać. „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku” – to tytuł niezwykle interesującej wystawy, którą można oglądać w zamojskim Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (ul. Zamkowa 2). Na ekspozycji zobaczymy blisko 200 zabytków. Najstarsze pochodzą z XIV wieku. Niektóre mogą być dla wielu widzów dość zaskakujące.

Jak czytamy w opisie wystawy, wśród zabytkowych przedmiotów można zobaczyć m.in. grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki czy pojemniki aptekarskie. Zwiedzający dowiedzą się także (m.in. z tablic oraz animowanego filmu) jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.

„Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia dawnych populacji jest występowanie zmian na szkielecie” – czytamy w opisie ekspozycji. „Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Historię poznajemy na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów”.

Na wystawie poznamy także m.in. tajniki pracy dawnych chirurgów. Dowiemy się np. w jaki sposób wykonywano trepanację czaszki czy jak wyglądała amputacja kończyn. Ważnym, również poruszanym na ekspozycji tematem, są także epidemie, które nie omijały dawnego Gdańska (ale także m.in. Zamościa).

Wystawę będzie można oglądać do stycznia 2023 r. Jej organizatorami są: Muzeum Zamojskie w Zamościu oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Nocniki, grzebienie, narzędzia chirurgiczne. O zdrowiu i higienie w dawnym Gdańsku - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia