Wydawnictwo rocznicowe przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej ujrzało światło dzienne w przededniu oficjalnych wrocławskich uroczystości poświęconych 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Promocji towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem redaktorów publikacji oraz przede wszystkim jej Bohaterów i świadków wydarzeń tamtych lat. Zaprezentowana książka jest leksykonem zawierającym 119 biogramów i 20 haseł rzeczowych związanych z historią SW na Dolnym Śląsku.
"Ta książka to wypadkowa dwóch zdarzeń: naszych badań nad Solidarnością Walczącą oraz starań i działań, które poczyniliśmy przy projekcie Encyklopedia Solidarności" – mówił dr Kamil Dworaczek, współautor publikacji. - "Każda rocznica jest pewnym impulsem do działania w charakterze naukowym i właśnie teraz nie chcieliśmy ograniczać się tylko do paneli dyskusyjnych, czy ulotnych wydarzeń, postanawiając stworzyć coś namacalnego, co pozostanie z nami na całe lata".
Jak podkreślają sami autorzy, tempo pracy przy przygotowaniu publikacji było niemal zawrotne, a terminu udało się dotrzymać m.in. ze względu na czteroosobową redakcję (dr Kamil Dworaczek, Agnieszka Klarman, Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra), natomiast recenzji wydawnictwa podjął się dr Łukasz Kamiński.
"Książka „Wolni i Solidarni. Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności” to jakże ważne dla nas udokumentowanie nakładu pracy włożonej w ostatnich latach w badania nad dziejami SW, a hasła i biogramy dostępne w wersji papierowej i elektronicznej są istotnym źródłem wiedzy na jej temat. Częste przywoływanie ich w innych, naukowych czy popularyzatorskich publikacjach, jest dla nas dowodem na to, że warto było się tej pracy poświęcić" – dodał na zakończenie dr Kamil Dworaczek.
Promocja książki wzbudziła duże zainteresowanie działaczy Solidarności Walczącej oraz mieszkańców Wrocławia. Panelowi towarzyszyła ciekawa i twórcza dyskusja, a po jej zakończeniu Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Paweł Rozdżestwieński wręczył Bohaterom Encyklopedii oraz ich rodzinom pamiątkowe egzemplarze i gratulował udziału w wydarzeniach sprzed 40 lat. Kiedy uczestnicy spotkania przenieśli się do kuluarów Dolnośląskiego Centrum Filmowego, wspomnieniom i towarzyskim rozmowom nie było końca.