„Aktion Zamość (1942-1943)”. Ważna konferencja naukowa Akademii Zamojskiej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
1940 rok. Na zdjęciu widać żołnierza niemieckiego rabującego gęsi w jednej z miejscowości w okolice Krasnobrodu. Fotografię przekazała do APZ Ewa Zięba.
1940 rok. Na zdjęciu widać żołnierza niemieckiego rabującego gęsi w jednej z miejscowości w okolice Krasnobrodu. Fotografię przekazała do APZ Ewa Zięba. ze zbiorów APZ
To wydarzenie przejdzie do historii Akademii Zamojskej. Uczelnia organizuje ważną, ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem „Aktion Zamość (1942-1943)”. Odbędzie się ona we wtorek (28 lutego). Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Polityka niemiecka w XX i XXI wieku a tożsamość kulturowa i cywilizacyjna Polski”.

Na lata 2022-2023 przypada 80 rocznica działań wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na Zamojszczyźnie. Jak tłumaczą organizatorzy, konferencja poświęcona tak ważnej tematyce jest także sposobem na upamiętnienie tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Odbędzie się ona w auli AZ przy ul. Zamoyskiego 64 w Zamościu. Początek konferencji zaplanowano na godz. 10.

Wykłady wygłoszą wówczas: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (temat wystąpienia: „Germanizować ziemię, a nie ludzi. Ludobójstwo na Zamojszczyźnie w perspektywie ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu: od „Mein Kampf” do Generalplan Ost”), prof. Bogusław Kopka (opowie o „niemieckiej wojnie totalnej na Zamojszczyźnie 1939-1944”), dr hab. Bogdan Musiał (temat wykładu „Dzieci Zamojszczyzny w niemieckim obozie KL Auschwitz”) dr Krzysztof Rak („Polityczne uwarunkowania decyzji Hitlera o zagładzie Polski”) oraz dr Robert Derewenda („Polityka eksterminacji III Rzeszy Niemieckiej wobec Polaków w czasie II wojny światowej w nauczaniu historii w szkołach w Polsce”).

Kolejne wykłady wygłoszą także prof. Mieczysław Ryba, dr Beata Kozaczyńska i dr Jakub Żygawski. Ważny będzie także wykład prof. Piotra Bilińskiego (jego tematem będzie „Akcja Zamość”. W relacjach wysiedlanej ludności polskiej w latach 1942-1943”).

Z wystąpieniami zaproszonych naukowców będzie można zapoznać się nie tylko podczas konferencji. Wydawnictwo Akademii Zamojskiej wydrukuje je w publikacji naukowej, która – jak czytamy w zapowiedzi: „obejmuje swym zakresem wystąpienia wszystkich prelegentów”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział IPN w Lublinie oraz m.in. Archiwum Państwowe w Zamościu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Aktion Zamość (1942-1943)”. Ważna konferencja naukowa Akademii Zamojskiej - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia