Malbork. Pomnik z radziecką gwiazdą usunięty. Co IPN postawi na jego miejscu?

anna.szade@polskapress.pl
Pomnik z gwiazdą zniknął z ul. Sikorskiego w Malborku ponad miesiąc temu. Mieszkańcy mijają teraz pusty plac i pytają nas: "Co tam będzie?" Instytut Pamięci Narodowej zapowiada, że na pewno pojawi się tam nowe upamiętnienie. Potrzebne będzie jednak porozumienie z władzami miasta w tej sprawie.

Od ponad miesiąca przy ul. Sikorskiego w Malborku nie ma pomnika z gwiazdą. Został wyburzony z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, który zapowiedział, że symbole reżimu sowieckiego muszą raz na zawsze zniknąć z przestrzeni publicznej w całej Polsce.

Ale mieszkańcy dopytują, jaki teraz jest plan na zagospodarowanie terenu po wyburzonym obelisku.

PRZECZYTAJ TEŻ:
Malbork. Pomnik z gwiazdą i działo samobieżne skreślone z ewidencji zabytków. To otwiera drogę do usunięcia symboli Armii Czerwonej z miasta

Burmistrz Marek Charzewski zamiast odpowiedzieć, odesłał nas do IPN. To instytucja, która od początku pilotuje całą malborską operację usunięcia radzieckiej gwiazdy. Dwustronne ustalenia z wiosny tego roku były takie, że plac po betonowym obelisku miał zostać przeznaczony na nowy pomnik.

W porozumieniu z władzami miasta powstanie nowe upamiętnienie, ofiar reżimów niemieckiego i sowieckiego, które zostanie przygotowane przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w przyszłym roku, ze względu na kwestie finansowe – przekazał nam dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Na pewno jednak ta kwestia będzie jeszcze przedmiotem konsultacji z władzami samorządowymi. Tym bardziej, że to Rada Miasta jest uprawniona do podjęcia decyzji o wzniesieniu pomnika na swoim terenie.

- Niezbędne będzie podpisanie porozumienia z władzami miasta w celu realizacji tej inwestycji – potwierdza Rafał Leśkiewicz.

Pomnik z radziecką gwiazdą w Malborku zdewastowany. Wulgarne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia