Mateusz Morawiecki o Armii Krajowej
Mateusz Morawiecki z okazji rocznicy utworzenia Armii Krajowej, wyraził swoją pamięć o bohaterach za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Było to największe w Europie podziemne wojsko, zorganizowane do walki z okupantem niemieckim i sowieckim, liczące w szczytowym momencie 1944 roku 400 000 żołnierzy - zaczął premier.
"Po 81 latach od tego wydarzenia powinniśmy głośno i z dumą mówić o fenomenie na skalę światową, jakim była Armia Krajowa - najlepiej zorganizowany ruch oporu podczas II wojny światowej" - podkreślił.
- Historia naszych ostatnich stu lat oraz wydarzenia ostatniego roku na Ukrainie, dobitnie pokazują, że posiadamy szczególne zdolności do samo organizacji, których nie zatraciliśmy z biegiem czasu - oceniał dalej Mateusz Morawiecki.
- W skrajnie trudnych warunkach politycznych, wojennych i gospodarczych, Polacy potrafią nie tylko się zjednoczyć, ale stworzyć skutecznie działającą machinę ludzkiej solidarności i odwagi, która zmienia bieg historii i budzi podziw innych narodów - podsumował.
Dodał również, że "bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski".
- Dziś, patrząc z podziwem na bohaterów z przeszłości, budujemy na tym fundamencie kolejny rozdział dziejów Europy i świata - napisał premier Morawiecki. - zakończył polityk.
Powstanie Armii Krajowej
14 lutego 1942 roku do Polski pod okupacją dotarła depesza generała Sikorskiego.
„W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.: 1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ - wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią >>Armię Krajową<< podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. 2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]. Naczelny Wódz Sikorski, Generał broni” - brzmiał tekst.
Pierwszym dowódcą został komendant główny ZWZ - Stefan Rowecki "Grot". Od tamtej pory żołnierze mieli składać następującą przysięgę.
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego (...)
wu
Źródło: