Naukowcy z AKO ostro krytykują wypowiedzi prof. Barbary Engelking. "Skandaliczne i kłamliwe"

Kamil Łuczak
Tak wyglądały obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Tak wyglądały obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Adam Jankowski
Naukowcy skupieni w Akademickich Klubach Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w mocnych słowach komentują wypowiedzi prof. Barbary Engelking o zachowaniach Polaków wobec Żydów. Krytykują też próby obrony przez część środowiska akademickiego wypowiedzi „skandalicznych i kłamliwych”.

„W ostatnich dniach polską opinię publiczna zszokowały tezy prof. Barbary Engelking, która w wypowiedzi medialnej celowo fałszowała historyczny obraz relacji narodu polskiego z żydowskim w czasie II wojny światowej. Przedstawiony pogląd, że naród polski niewiele zrobił dla ratowania Żydów, oraz że Żydzi zawiedli się na Polakach bardziej niż na Niemcach, nie ma oparcia w faktach i wiarygodnych źródłach, a jego jedynym celem jest manipulacja historią, a przede wszystkim szkalowanie narodu i państwa polskiego. Na szczęście istnieją jeszcze wiarygodne dowody i są ludzie – świadkowie tamtych czasów i ich przekazy” - czytamy w oświadczeniu przekazanym redakcji „Głosu Wielkopolskiego” przez przedstawicieli AKO z Poznania, Warszawy, Krakowa, Katowic, Łodzi, Lublina, Gdańska, Torunia, Wrocławia, Olsztyna i Szczecina.

- Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa – mówiła prof. Barbara Engelking w rozmowie z TVN24 w TVN24 z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Socjolog wytknęła też, że „Polacy po prostu zawiedli”.

Wypowiedź prof. Engelking zbulwersowała część opinii publicznej, krytycznie oceniali ją m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

„To Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne”

Naukowcy związani z Akademickimi Klubami Obywatelskimi im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wskazują m.in., że:

  • to niemieckie państwo podjęło decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”, czyli o całkowitej zagładzie narodu żydowskiego i konsekwentnie ją realizowało;
  • to Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne, w których eksterminowali naród żydowski oraz inne (wg swego uznania rasowo gorsze);
  • to Niemcy zorganizowali nieludzkie getta dla ludności żydowskiej i wywozili ją na śmierć do obozów koncentracyjnych;
  • to Niemcy organizowali łapanki i zbiorowe mordy Żydów;
  • to Niemcy stygmatyzowali ludność żydowską gwiazdami Dawida.

„Niesienie pomocy Żydom przez Polaków wymagało heroizmu, podjęcia ryzyka zagłady własnej rodziny – i Polacy się na to decydowali. Bez takiego bohaterstwa Żydzi w okupowanej Polsce nie mieliby żadnych szans przeżycia, a liczba uratowanych jest znaczna” – piszą profesorowie z AKO.

Manipulowanie faktami

Krytykują też oświadczenia części naukowców funkcjonujących w Polsce, a zwłaszcza Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, broniące wypowiedzi prof. Engelking.

„Przedkładanie solidarności korporacyjnej i koniunkturalizmu nad prawdę historyczną i rzetelność badań jest zdumiewające. Zastanawia też fakt, że historią zajmują się socjolodzy, którzy w manipulatorski sposób łamią zasady metodologii historii” – piszą naukowcy z Akademickich Komitetów Obywatelskich.

80. rocznica powstania w getcie warszawskim:

od 16 lat

Pod oświadczeniem podpisali się: prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – przewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – wiceprzewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. inż. Jan Tadeusz Duda – wiceprzewodniczący AKO Kraków, prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – przewodniczący AKO Warszawa, prof. dr hab. Michał Seweryński – przewodniczący AKO Łódź, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień – przewodniczący AKO Katowice, prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – przewodniczący AKO Gdańsk, dr hab. prof. UMCS Mirosław Szumiło – przewodniczący AKO Lublin, prof. dr hab. Małgorzata Suświłło – przewodnicząca AKO Olsztyn, dr hab. Jacek Piszczek – przewodniczący AKO Toruń, prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – przewodniczący AKO Wrocław, dr hab. prof. US Piotr Briks – przewodniczący AKO Szczecin.

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w Collegium Maius w Poznaniu otwarto wystawę poświęconą udziale Żydów z Wielkopolski. Można poznać tam życiorysy takich postaci jak: Baruch Bergman, Martin Kochmann, Abraham Eger, Abraham Diamant, Józef Kapłan, Michał Strykowski, Noach Lasman, Mejer Juda, Rywka Glanc, Frymeta Beatus, Herbert Baum, Witka Kempner-Kowner.Zobacz wszystkie zdjęcia ---->

W Poznaniu uczczono 80. rocznicę powstania w getcie warszaws...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Naukowcy z AKO ostro krytykują wypowiedzi prof. Barbary Engelking. "Skandaliczne i kłamliwe" - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia