Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz po raz pierwszy w kolorze!

Piotr Celej
Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz po raz pierwszy w kolorze
Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz po raz pierwszy w kolorze
Gdańsk był jednym z najbardziej zniszczonych miast zajmowanych przez Armię Czerwoną. Unicestwiono 90 proc. tkanki historycznego Śródmieścia. Zniszczenia już od 1942 powodowały naloty alianckie i radzieckie. Później, w marcu 1945 roku, były zacięte walki uliczne Niemców z Armią Czerwoną oraz masowe podpalenia po zdobyciu miasta.

W rejonie walk o Gdańsk śmierć poniosło ponad 39 tysięcy żołnierzy niemieckich oraz 30 827 żołnierzy radzieckich. Brak danych na temat ofiar cywilnych. Miasto, w wyniku walk i bezpośrednio później, zostało zniszczone w około 60 proc., w tym centrum w około 90 proc.

Od kwietnia 1945 r. w Gdańsku funkcjonowała już polska administracja. Zajmowała się rozdziałem mieszkań, odbudową sieci elektrycznej i sanitarno-wodociągową i innymi kwestiami związanymi z infrastrukturą. Polskie władze miasta przystąpiły również do prac przy zabezpieczeniu obiektów zabytkowych i opracowywaniu ich dokumentacji. Zajmował się tym zespół architektów pod przewodnictwem zastępcy prezydenta miasta Władysława Czernego. Zobacz koloryzowane przez redaktora Piotra Celeja zdjęcia z odbudowy Gdańska. Dopiero nadanie barw wydobyło ze zdjęć ciekawe detale jak np. kolorowe płaszcze przeciwdeszczowe.

Innymi, charakterystycznymi elementami widocznymi na zdjęciach jest czołg M4 Sherman, który został przekazany przez USA dla ZSSR na mocy land lease act. Ciekawostką jest też obalony pomnik Wilhelma I w Gdańsku. Znajdował się on do 1945 na placu przed Bramą Wyżynną, na obecnej ul. Wały Jagiellońskie w Gdańsku.

Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz po raz pierwszy w kolorze

Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń na zdjęciach. Zobacz po raz pierwszy w kolorze! - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia