Muzeum Marynarki Wojennej robi miejsce na ORP "Sokoła"
Pracę przy Muzeum Marynarki Wojennej trwają od początku września, wszystko po to, aby przygotować stanowisko dla największego zabytku muzeum - okrętu podwodnego "Sokół". W ostatnich dniach podczas prac ziemnych na terenie MMW natrafiono na szczątki dwóch osób. Jak informuje MMW, przypuszczalnie żołnierzy, oraz noszący ślady bitewnych uszkodzeń polski hełm wz. w odmianie stosowanej przez obronę plot.
- Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów - informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Według źródeł historycznych w miejscu odnalezienia szczątków nie dochodziło do walk podczas II wojny światowej. Nie ma raczej szans na wyjaśnienie tej jednej z wielu wojennych tajemnic także identyfikację anonimowych ofiar wojny.
Przypomnijmy, że według zapowiedzi muzealników, okręg podwodny "Sokół" stanąć na ekspozycji ma jeszcze w tym roku. Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło już przetarg na transport morski i lądowy eksponatu.
W 2018 roku zakończył się okres 16-letniej służby jednostki ORP "Sokół" w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt podwodny typu Kobben odpłynął wtedy na zasłużoną emeryturę. Został zbudowany w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke ,a od 1967 roku służył pod norweską banderą. Po zakończeniu służby w Skandynawii został przekazany polskim siłom zbrojnym w 2002 roku. ORP „Sokół” w ramach ćwiczeń i operacji morskich dla polskiej Marynarki Wojennej przebył prawie 26 tysięcy mil morskich i wykonał 174 zanurzenia. Jego załoga składała się z 24 marynarzy.