Przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odnaleziono ludzkie szczątki

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów.
Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów. Aleksander Gosk, Piotr Czerepak/MMW
Przy Muzeum Marynarki Wojennej trwają obecnie prace ziemne związane z przygotowaniem miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego ORP Sokół, który ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum. Podczas prac natrafiono na ludzkie szczątki, jak informuje Muzeum prawdopodobnie są to żołnierze.

Muzeum Marynarki Wojennej robi miejsce na ORP "Sokoła"

Pracę przy Muzeum Marynarki Wojennej trwają od początku września, wszystko po to, aby przygotować stanowisko dla największego zabytku muzeum - okrętu podwodnego "Sokół". W ostatnich dniach podczas prac ziemnych na terenie MMW natrafiono na szczątki dwóch osób. Jak informuje MMW, przypuszczalnie żołnierzy, oraz noszący ślady bitewnych uszkodzeń polski hełm wz. w odmianie stosowanej przez obronę plot.

- Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów - informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Według źródeł historycznych w miejscu odnalezienia szczątków nie dochodziło do walk podczas II wojny światowej. Nie ma raczej szans na wyjaśnienie tej jednej z wielu wojennych tajemnic także identyfikację anonimowych ofiar wojny.

Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów.
Znalezisko przekazano ekipie policyjnych specjalistów. Aleksander Gosk, Piotr Czerepak/MMW

Przypomnijmy, że według zapowiedzi muzealników, okręg podwodny "Sokół" stanąć na ekspozycji ma jeszcze w tym roku. Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło już przetarg na transport morski i lądowy eksponatu.

W 2018 roku zakończył się okres 16-letniej służby jednostki ORP "Sokół" w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt podwodny typu Kobben odpłynął wtedy na zasłużoną emeryturę. Został zbudowany w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke ,a od 1967 roku służył pod norweską banderą. Po zakończeniu służby w Skandynawii został przekazany polskim siłom zbrojnym w 2002 roku. ORP „Sokół” w ramach ćwiczeń i operacji morskich dla polskiej Marynarki Wojennej przebył prawie 26 tysięcy mil morskich i wykonał 174 zanurzenia. Jego załoga składała się z 24 marynarzy.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odnaleziono ludzkie szczątki - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia