Ruszyła wirtualna mapa "Warstw Pamięci". Zobacz miejsca ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Ulica Jezuicka. W pierwszych dniach 09.1939 był tu niemiecki areszt Einsatzkommando 16.
Ulica Jezuicka. W pierwszych dniach 09.1939 był tu niemiecki areszt Einsatzkommando 16. Tomasz Czachorowski
Ruszyła wirtualna, internetowa mapa z zaznaczonymi miejscami kaźni i cmentarzami, na których pochowano ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego terroru. Twórcy "Warstw Pamięci" mają na dzieje, że projekt będzie pomocny m.in. nauczycielom historii. Sprawdzamy, co na mapie można znaleźć w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

od 16 lat

"Warstwy pamięci" to internetowa mapa, której obsługa jest bardzo prosta - wybieramy miasto i znajdujemy ikonki miejsc kaźni, czasami z dłuższym, czasami z krótszym opisem i liczbą ofiar. Portal na razie pokazuje jedynie zbrodnie hitlerowskie i stalinowskie.

- Warstwa ta pokazuje wstrząsający obraz strat zadanych Polsce przez okupantów. Projekt jest otwarty — nie zaznaczyliśmy jeszcze na mapie wszystkich miejsc zbrodni popełnionych przez Niemców i komunistów, które mamy w bazie danych, jest ich w sumie prawie 40 tysięcy. Równocześnie część tych, które są uwidocznione, ma dane niedokładne i wymagają uzupełnień. Obecnie na mapie jest około 18 tysięcy punktów, w większości w pojałtańskich granicach Polski. Pracujemy nad przygotowaniem punktów poza tymi granicami - informują autorzy projektu z Reduty Dobrego Imienia.

W tworzeniu mapy w praktyce może wziąć udział każdy - wykorzystując specjalny formularz, do którego można przejść, klikając w odpowiedni link przy informacjach o punktach na mapie w dymku. Uzupełniać można informacje o wydarzeniach i lokalizacje. - Trzeba także dodawać nowe miejsca, które są tylko w pamięci ludzkiej, a nie w publikacjach - zachęcają twórcy.

Publikujemy zdjęcia wybranych miejsc terroru znalezione na mapie w Bydgoszczy.

Bydgoszcz miejscem kaźni

Niemiecki badacz Dieter Schenk oszacował, że w 432 miejscach na Pomorzu wymordowano w czasie wojny od 52 794 do 60 750 osób. Z wyjątkiem kilkuset, niemal wszystkie te osoby straciły życie w pierwszych miesiącach po wkroczeniu wojsk niemieckich. Głównymi miejscami kaźni stały się: Lasy Piaśnickie w pobliżu Wejherowa, Mniszek pod Świeciem z 10 000 ofiar, Las Szpęgawski w pobliżu Starogardu Gdańskiego, Lasy Karolewskie, Radzim koło Kamienia Krajeńskiego. Liczbę ofiar w Bydgoszczy i okolicach szacuje się na ok. 5 tys. osób.

W poniedziałek rusza "Polska hekatomba"

To nie jest jedyny projekt, który w tej chwili powstaje w kraju. W poniedziałek, 7 lutego, podczas uroczystości w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni rusza portal "Polska Hekatomba". Jego współzałożycielem jest Tomasz Stachura, płetwonurek, autor niedawno wydanego albumu "Droga Śmierci" o wrakach niemieckich statków Wilhelm Gustloff, Goya i Steuben, na których w 1945 roku zginęło około 20 000 osób.

- Projekt okazał się bardziej pracochłonny niż się spodziewaliśmy a wielu miejsc każni nie udało nam się do dziś szczegółowo opisać. Mimo tego postanowiliśmy ruszyć z portalem, licząc na to, że wciągniemy czytelników w naszą ideę i zaczną nam przekazywać brakujące informacje - informuje Tomasz Stachura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ruszyła wirtualna mapa "Warstw Pamięci". Zobacz miejsca ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia