TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
Ryszard Kukliński
6. Krystyna Skarbek
Bohaterka tajnego frontu II wojny światowej, piękna i niebezpieczna agentka brytyjskich tajnych służb SOE i SIS współpracująca z polskim i francuskim ruchem oporu. Prowadziła dywersję na niemieckich tyłach - m.in. w Polsce pod pseudonimem Christine Granville. W późniejszym okresie wojny działała na Bliskim Wschodzie i w okupowanej Francji. Winston Churchill nazywał ją swoją ukochaną agentką. Jest uważana za pierwowzór postaci Vesper z serii Iana Fleminga o Jamesie Bondzie.
7. Fryderyk Chopin
Obok Ludwiga van Beethovena i Amadeusza Mozarta jeden z trzech najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Słuchany i wykonywany od Tokio po Buenos Aires pozostaje zapewne jednym z tych kilku najbardziej znanych w skali globalnej Polaków. Jego muzyka, nie bez powodów uważana za esencję polskości, rozbrzmiewa zaś w filharmoniach, salach koncertowych i smartfonowych słuchawkach na całym świecie.
8. św. Faustyna Kowalska
Prosta dziewczyna ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia jest dziś tą najważniejszą w skali świata postacią wśród polskich świętych - o gigantycznym wpływie na katolicką duchowość. Mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Katolicyzm zawdzięcza jej nie tylko słynną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, obraz „Jezu ufam Tobie” czy mistyczny „Dzienniczek”, w którym siostra Faustyna zapisywała treść swych widzeń, lecz także cały nurt nowej katolickiej duchowości opartej na intensywnym przeżywaniu Miłosierdzia Bożego. Proces kanonizacyjny siostry Faustyny trwał od 1965 r. - ostatecznie zakończył się w roku 1993 najpierw jej beatyfikacją, a następnie w roku 2000 kanonizacją.
9. Ignacy Łukasiewicz
Wybitny XIX-wieczny polski wynalazca nie tylko opracował w 1853 r. lampę naftową, lecz rok później uruchomił pierwszą w historii świata kopalnię ropy naftowej - w Bóbrce koło Gorlic. Po następnych dwóch latach Łukasiewicz stworzył z kolei pierwszą na świecie rafinerię, z czasem stając się jednym z pierwszych naftowych magnatów biznesu. Tym samym można go uznać za absolutnego pioniera przemysłu naftowego, będącego do dziś jedną z bardziej dochodowych gałęzi światowej gospodarki. Warto też pamiętać, że w ten sposób Łukasiewicz otworzył ludzkości drogę nie tylko do powszechnie dostępnego domowego światła, ale też do motoryzacji czy rozwoju przemysłu lotniczego.
10. Ryszard Kukliński
Konrad Wallenrod Układu Warszawskiego - człowiek, który znacząco przyczynił się do zimnowojennej klęski bloku sowieckiego. Przekazane przez niego informacje dały Amerykanom wgląd w sowieckie plany strategiczne, w tym też do rozpisanego w najdrobniejszych szczegółach scenariusza ataku atomowego na Europę (zakładającego przy okazji totalne zniszczenie obszaru Polski). W Polsce do dziś trwa spór o moralną ocenę wyboru Kuklińskiego. Dla wolnego świata pozostaje on jednak bohaterem.