18 z 22
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
16. Ernest Malinowski...
fot. Tomasz Gałkiewicz / Gazeta Lubuska

TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu

Ryszard Kapuściński

16. Ernest Malinowski

Inżynier drogowy i kolejowy, polski emigrant po powstaniu listopadowym, który zrobił ogromną karierę w Ameryce Południowej. Początkowo pracował jako inżynier we Francji. Od 1852 r. działał w Peru. Tam zbudował imponującą do dziś kolej transandyjską - wznoszącą się w najwyżej położonym punkcie na wysokość 4817 m n.p.m. Do 2005 r. był to niepobity rekord świata! Budowa kolei transandyjskiej według projektu Malinowskiego wymagała wykucia 63 tuneli o łącznej długości 6 tys. m i zbudowania dziesiątków mostów. W Peru Malinowski do dziś ma status bohatera narodowego, tym bardziej że w 1866 r. brał także aktywny udział w obronie portu w Callao k. Limy przed Hiszpanami.

17. Ryszard Kapuściński

Jeden z najważniejszych ojców reportażu jako nowego gatunku literackiego. Wpłynął na rozwój literatury faktu w skali światowej. Jego głośny „Cesarz” to lektura obowiązkowa nie tylko młodych dziennikarzy. Świat poznawał jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej. W 2007 r. ujawniono, że współpracował z wywiadem PRL. Po Stanisławie Lemie drugi najczęściej tłumaczony na inne języki polski pisarz.

18. Pola Negri

Najbardziej znana i uwielbiana gwiazda hollywoodzkiego kina lat 20. Symbol piękna i seksu. Pola Negri tak naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec, urodziła się w Lipnie nieopodal Włocławka. Karierę filmową zaczęła w Polsce, pierwszy światowy rozgłos przyniosły jej produkcje z Berlina, od 1923 r. grała w Hollywood, odnosząc sukcesy na skalę globalną. Słynęła z wyzwolonych obyczajów - plotki o jej romansach z Rudolfem Valentino czy Charliem Chaplinem elektryzowały redakcje i publikę na całym świecie. Kres jej wielkiej kariery wiązał się z udźwiękowieniem kina, wielka gwiazda kina niemego nie odnalazła się w nowej filmowej rzeczywistości.

19. Jan Kiepura

Obok Poli Negri najsłynniejsza polska gwiazda spośród tych, które przed wojną podbijały świat. Wybitny tenor, zadebiutował tytułową rolą w „Fauście” w 1925 r. Ceniony nie tylko za role operowe, ale też w popularnych operetkach - bardzo szybko dostrzeżony przez przemysł filmowy. Kiepura potrafił podbijać serca słuchaczy. Śpiewał nie tylko w teatrach operowych, ale też z balkonów hoteli, z dachu samochodu czy z okna wagonu, co kochała publiczność szalejąca na punkcie chłopaka, który z Sosnowca wywędrował daleko w świat.

20. Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski

Tych trzech kryptologów i matematyków przyczyniło się do wygranej aliantów w II wojnie światowej z pewnością znacznie bardziej niż trzy dowolnie wybrane dywizje pancerne. To Rejewski, Różycki i Zygalski jeszcze przed wybuchem wojny w polskim Biurze Szyfrów złamali kod Enigmy - niezwykle skomplikowanej i nowatorskiej niemieckiej maszyny szyfrującej, która uchodziła za zupełnie niemożliwą do rozpracowania. Zespół polskich kryptologów opracował niezwykłą metodę łamania szyfru Enigmy, opartą na użyciu wielkich perforowanych płacht, które pozwalały na ustalenie kolejności pracy tzw. wirników szyfrujących Enigmy. Dokonania trzech polskich kryptologów okazały się gigantycznie pomocne dla aliantów. Podczas wojny Niemcy nadal opierali swą strategiczną komunikację radiową na stale ulepszanych kolejnych wersjach Enigmy. Możliwość przechwytywania i odczytywania niemieckich meldunków i rozkazów bywała więc dla alianckich dowódców cenniejsza niż wygrane w bitwach. Historycy II wojny światowej twierdzą, że złamanie kodu Enigmy mogło skrócić wojnę o nawet trzy lata i ocalić 30 mln ludzkich istnień.

Zobacz również

Harcerze mają dziś swoje małe święto... Zobaczcie archiwalne zdjęcia harcerzy

Harcerze mają dziś swoje małe święto... Zobaczcie archiwalne zdjęcia harcerzy

Odnowiono polski karabin, który kilka lat temu odnaleziono w gnieździe hitlerowców

Odnowiono polski karabin, który kilka lat temu odnaleziono w gnieździe hitlerowców

Polecamy

Zapomniany komunistyczny obóz pracy w Popkowicach

Zapomniany komunistyczny obóz pracy w Popkowicach

"Orląt gromada na szczycie lesistej góry". Jak wyglądała bitwa pod Świętym Krzyżem?

"Orląt gromada na szczycie lesistej góry". Jak wyglądała bitwa pod Świętym Krzyżem?

Dekomunizacja kontra rekomunizacja. Felieton Adama Słomki

Dekomunizacja kontra rekomunizacja. Felieton Adama Słomki