TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
Witold Pilecki
21. Witold Pilecki
Pilecki od początku wojny działał w konspiracji. W 1940 r. zgłosił się do wykonania niebezpiecznej misji w Auschwitz. Dał się pojmać w łapance i trafił za druty. Próbował zorganizować w obozie ruch oporu. Dzięki jego raportom Zachód poznał tragiczną prawdę o Holokauście. Po wojnie, w 1948 r., został przez komunistyczny reżim stracony.
22. Witold Gombrowicz
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy. Autor takich słynnych powieści jak „Trans-Atlantyk”, „Pornografia”, „Ferdydurke” czy „Kosmos”. Światowa krytyka literacka szczególnie wysoko oceniła jego „Pamiętniki” wydane w 1969 r. „Daje się w nich poznać nie tylko jako wybitny krytyk europejskiej tradycji literackiej i filozoficznej, ale także wielki artysta i moralista” - pisał jeden z recenzentów.
23. Tadeusz Rozwadowski
Człowiek, który zatrzymał bolszewików. W lipcu 1920 r. został szefem Sztabu Generalnego WP. Najpierw opanował chaotyczny odwrót polskich wojsk przed nacierającą Armią Czerwoną. Potem przygotował plan obrony na linii Wisły. Następnie, do spółki z Piłsudskim, nakreślił plan polskiej kontrofensywy. Między innymi dzięki niemu Polacy odnieśli w tej wojnie zwycięstwo - pochód rewolucji na Zachód został zatrzymany na lata.
24. Czesław Miłosz
Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Autor takich dzieł jak „Zniewolony umysł” czy „Dolina Issy”. W 1980 r. za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Nobla. Był wielkim popularyzatorem kultury polskiej na świecie. Wykładowcą na prestiżowych amerykańskich uniwersytetach Berkeley i Harvarda. Otrzymał również medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji.
25. Stefan Banach
Jeden z najbardziej wpływowych matematyków XX w. Znany w środowisku akademickim jako prekursor nowoczesnej analizy funkcjonalnej i autor aksjomatycznej definicji przestrzeni (tzw. przestrzeni Banacha). Założyciel słynnej lwowskiej szkoły matematycznej, do której należeli m.in. Hugon Steinhaus, Leon Chwistek i Herman Auerbach.