Uczcij pamięć powstania w nietypowy sposób

Anna Nagel
Masa Powstańcza 2015
Masa Powstańcza 2015 Ewelina Wojcik / polskapresse
Udostępnij:
W nabliższą sobotę odbędą się dwie imprezy: gra miejska „Twoja klisza z powstania” oraz Masa Powstańcza szlakiem Nowaka-Jeziorańskiego.

W najbliższą sobotę każdy może uczcić pamięć Powstania Warszawskiego w ciekawy sposób, na interesujących imprezach.

Ożywianie kadrów z Powstania Warszawskiego

Gra miejska, to jubileuszowa, 10. edycja „Twojej kliszy z Powstania” odbędzie się na terenie warszawskiego Śródmieścia Południowego, dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom nieprzyjaciela. Ze względu na zachowaną w znacznej mierze przedwojenną zabudowę, większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach świadków wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy, i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym. Gra skierowana jest zarówno do osób zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć, jak i amatorów. Co roku scenariusz gry jest inny, jedynie główne założenia akcji pozostają stałe, a co zdarzy się w trakcie gry, zależy już od samych uczestników.

Motywem przewodnim gry będzie hasło „POZA KADREM”, gdyż scenariusz każdego punktu na trasie będzie opierał się na oryginalnym zdjęciu z Powstania Warszawskiego, autorów takich jak Joachim Joachimczyk, Eugeniusz Hanemann, Eugeniusz Lokajski i innych. Gracz po dotarciu do punktu zastanie sytuację ze zdjęcia, która będzie początkiem zadania w danym punkcie. Powstańczy kadr zostanie „ożywiony”, dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić wszystko, co w oryginale nie zmieściło się na zdjęciu.

Na graczy czeka około 5 km trasa, a ich zadaniem będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy.

Wymogiem uczestnictwa w grze jest zarejestrowanie się na stronie www.klisza.1944.pl (liczba miejsc ograniczona) oraz posiadanie aparatu i w przypadku osób niepełnoletnich pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Ważne: rejestracja trwa do wyczerpania puli miejsc!

Na rowerze szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Kolejna impreza to 10. Masa Powstańcza, która upamiętni postać legendarnego Kuriera z Warszawy. Jan Nowak Jeziorański powrócił do Warszawy na krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Od samego początku walk skupił się na tym, żeby cały świat dowiedział się o heroizmie walczących. Podczas liczącej 17 km trasy zobaczymy miejsca, w których stacjonował wraz z Biurem informacji i Propagandy i usłyszymy historie, które wydarzyły się na jego oczach w samym sercu powstańczych walk.

Rowerzyści ruszą punktualnie o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego. Trasa przebiega obok obiektów związanych z patronem wydarzenia, np.: budynek Poczty Głównej (d. Hotel Victoria), Prudential czy ulice Śródmieścia Południowego, gdzie spędził ostatnie dni Powstania.

Rejestracja on-line na www.rejestracja.1944.pl oraz w dniu imprezy od godz. 14.30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego:

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie