Uczcij pamięć powstania w nietypowy sposób

Anna Nagel
Masa Powstańcza 2015
Masa Powstańcza 2015 Ewelina Wojcik / polskapresse
W nabliższą sobotę odbędą się dwie imprezy: gra miejska „Twoja klisza z powstania” oraz Masa Powstańcza szlakiem Nowaka-Jeziorańskiego.

W najbliższą sobotę każdy może uczcić pamięć Powstania Warszawskiego w ciekawy sposób, na interesujących imprezach.

Ożywianie kadrów z Powstania Warszawskiego

Gra miejska, to jubileuszowa, 10. edycja „Twojej kliszy z Powstania” odbędzie się na terenie warszawskiego Śródmieścia Południowego, dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom nieprzyjaciela. Ze względu na zachowaną w znacznej mierze przedwojenną zabudowę, większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach świadków wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy, i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym. Gra skierowana jest zarówno do osób zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć, jak i amatorów. Co roku scenariusz gry jest inny, jedynie główne założenia akcji pozostają stałe, a co zdarzy się w trakcie gry, zależy już od samych uczestników.

Motywem przewodnim gry będzie hasło „POZA KADREM”, gdyż scenariusz każdego punktu na trasie będzie opierał się na oryginalnym zdjęciu z Powstania Warszawskiego, autorów takich jak Joachim Joachimczyk, Eugeniusz Hanemann, Eugeniusz Lokajski i innych. Gracz po dotarciu do punktu zastanie sytuację ze zdjęcia, która będzie początkiem zadania w danym punkcie. Powstańczy kadr zostanie „ożywiony”, dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić wszystko, co w oryginale nie zmieściło się na zdjęciu.

Na graczy czeka około 5 km trasa, a ich zadaniem będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy.

Wymogiem uczestnictwa w grze jest zarejestrowanie się na stronie www.klisza.1944.pl (liczba miejsc ograniczona) oraz posiadanie aparatu i w przypadku osób niepełnoletnich pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Ważne: rejestracja trwa do wyczerpania puli miejsc!

Na rowerze szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Kolejna impreza to 10. Masa Powstańcza, która upamiętni postać legendarnego Kuriera z Warszawy. Jan Nowak Jeziorański powrócił do Warszawy na krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Od samego początku walk skupił się na tym, żeby cały świat dowiedział się o heroizmie walczących. Podczas liczącej 17 km trasy zobaczymy miejsca, w których stacjonował wraz z Biurem informacji i Propagandy i usłyszymy historie, które wydarzyły się na jego oczach w samym sercu powstańczych walk.

Rowerzyści ruszą punktualnie o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego. Trasa przebiega obok obiektów związanych z patronem wydarzenia, np.: budynek Poczty Głównej (d. Hotel Victoria), Prudential czy ulice Śródmieścia Południowego, gdzie spędził ostatnie dni Powstania.

Rejestracja on-line na www.rejestracja.1944.pl oraz w dniu imprezy od godz. 14.30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego:

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia