Uczniowie zapalili "Światełko dla Czerwca '56". Na Cytadeli przypomnieli sylwetkę Mariana Kubiaka, listonosza, który zdobywał czołg

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
To już czternasta edycja akcji Światełko dla Czerwca '56
To już czternasta edycja akcji Światełko dla Czerwca '56 Robert Woźniak
To już XIV edycja Akcji Światełko dla Czerwca ’56 organizowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Pamięć uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku podtrzymano we wtorek 13 czerwca na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli przy grobie Mariana Kubiaka.

- Celem Akcji Światełko dla Czerwca ‘56 jest kultywowanie pamięci o ofiarach Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uczestnikach i osobach związanych z pierwszym w historii Polski zrywem wolnościowym – opowiada Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. - Akcja jest adresowana do uczniów i dzieci przedszkolnych na terenie całej Polski, w miejscowościach w których znajdują się miejsca spoczynku ofiar, uczestników i osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956, uczy o historii Powstania i jego uczestników, pokazuje, że trzeba upamiętniać bohaterskie postawy i czyny.

Przy grobie Mariana Kubiaka, 19-letniego listonosza, wielokrotnie ranionego kulami i bagnetami w czasie zdobywania czołgu na ul. Kochanowskiego i zmarłego w efekcie rozległych ran, spotkali się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Poznaniu.

Zobacz też: Czerwiec 1956. Gdy na ulice przeciwko poznaniakom skierowano czołgi...

Uczniowie biorą udział w Akcji Światełko dla Czerwca ’56 od 2019 roku, od tego czasu opiekują się aż dziewięcioma grobami ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli: Andrzeja Glińskiego, Feliksa Wojewódzkiego, Mariana Kubiaka, Walentego Cieślika, Zbigniewa Janczewskiego, Leszka Rasia, Władysława Kaczmarka, Wacława Tomy i Franciszka Lipskiego.

Marian Kubiak - jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - był zatrudniony jako monter telekomunikacyjny w Urzędzie Telekomunikacyjnym. Zmarł w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei 29. czerwca 1956 r. o godz. 7.20. Przyczynę zgonu tak sprecyzowano: rana postrzałowa brzucha (wypadnięcie trzew), rana postrzałowa okolic łokcia, liczne rany jelit.

- Szkoła aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – przypomina Kinga Przyborowska. - Uczniowie z SP nr 38 w Poznaniu kilkukrotnie wzięli udział w Konferencji „Rozprawa młodych nad Czerwcem 56 oraz zaangażowali się w produkcję filmu 65 słów na 65 rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Nauczycielem, który od kilku lat nieprzerwanie sprawuje funkcję koordynatora współpracy z Muzeum w SP nr 38 jest Dorota Dąbrowska.

Z uczniami na Cytadeli spotkał się Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
- Korzystajcie z tej szansy, że są wśród nas jeszcze żyjący powstańcy z Czerwca ‘56. Możecie z nimi porozmawiać, możecie do nich się uśmiechnąć, podziękować - mówił Jędrzej Solarski. - Jak byłem w waszym wieku to robiłem wywiady z powstańcami wielkopolskimi. Teraz niestety wszyscy już nie żyją, dlatego korzystajcie z obecności bohaterów Czerwca ‘56, bo to realna, żywa historia. Ci ludzie walczyli, żebyśmy my teraz mogli żyć w wolnym kraju.

Międzynarodowe Targi Poznańskie mają już ponad 100 lat. Ich intensywny rozwój ukoronowała olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 roku, którą zwiedziło aż 4,5 mln osób. Zobacz, jak powstawała wizytówka Poznania. Przejdź do galerii --->

Tak powstawała wizytówka Poznania. Oto wyjątkowe zdjęcia spr...

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uczniowie zapalili "Światełko dla Czerwca '56". Na Cytadeli przypomnieli sylwetkę Mariana Kubiaka, listonosza, który zdobywał czołg - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia