- Celem Akcji Światełko dla Czerwca ‘56 jest kultywowanie pamięci o ofiarach Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uczestnikach i osobach związanych z pierwszym w historii Polski zrywem wolnościowym – opowiada Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. - Akcja jest adresowana do uczniów i dzieci przedszkolnych na terenie całej Polski, w miejscowościach w których znajdują się miejsca spoczynku ofiar, uczestników i osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956, uczy o historii Powstania i jego uczestników, pokazuje, że trzeba upamiętniać bohaterskie postawy i czyny.
Przy grobie Mariana Kubiaka, 19-letniego listonosza, wielokrotnie ranionego kulami i bagnetami w czasie zdobywania czołgu na ul. Kochanowskiego i zmarłego w efekcie rozległych ran, spotkali się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Poznaniu.
Zobacz też: Czerwiec 1956. Gdy na ulice przeciwko poznaniakom skierowano czołgi...
Uczniowie biorą udział w Akcji Światełko dla Czerwca ’56 od 2019 roku, od tego czasu opiekują się aż dziewięcioma grobami ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli: Andrzeja Glińskiego, Feliksa Wojewódzkiego, Mariana Kubiaka, Walentego Cieślika, Zbigniewa Janczewskiego, Leszka Rasia, Władysława Kaczmarka, Wacława Tomy i Franciszka Lipskiego.
Marian Kubiak - jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - był zatrudniony jako monter telekomunikacyjny w Urzędzie Telekomunikacyjnym. Zmarł w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei 29. czerwca 1956 r. o godz. 7.20. Przyczynę zgonu tak sprecyzowano: rana postrzałowa brzucha (wypadnięcie trzew), rana postrzałowa okolic łokcia, liczne rany jelit.
- Szkoła aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – przypomina Kinga Przyborowska. - Uczniowie z SP nr 38 w Poznaniu kilkukrotnie wzięli udział w Konferencji „Rozprawa młodych nad Czerwcem 56 oraz zaangażowali się w produkcję filmu 65 słów na 65 rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Nauczycielem, który od kilku lat nieprzerwanie sprawuje funkcję koordynatora współpracy z Muzeum w SP nr 38 jest Dorota Dąbrowska.
Z uczniami na Cytadeli spotkał się Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
- Korzystajcie z tej szansy, że są wśród nas jeszcze żyjący powstańcy z Czerwca ‘56. Możecie z nimi porozmawiać, możecie do nich się uśmiechnąć, podziękować - mówił Jędrzej Solarski. - Jak byłem w waszym wieku to robiłem wywiady z powstańcami wielkopolskimi. Teraz niestety wszyscy już nie żyją, dlatego korzystajcie z obecności bohaterów Czerwca ‘56, bo to realna, żywa historia. Ci ludzie walczyli, żebyśmy my teraz mogli żyć w wolnym kraju.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com