W Grudziądzu odbędzie się pogrzeb Żołnierza Wyklętego ppor. Zygmunta Libery ps. "Babinicz"

(OPRAC.PA)
Zygmunt Libera pseudonim "Babicz" został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd  w Lublinie. Wyrok wykonano w maju 1950 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie
Zygmunt Libera pseudonim "Babicz" został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd w Lublinie. Wyrok wykonano w maju 1950 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie IPN/oddz. Gdańsk
Uroczystości pogrzebowe są planowane na środę, 18 maja w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca na osiedlu Mniszek w Grudziądzu. Po mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11 nastąpi pochówek na cmentarzu komunalnym przy ul. Jaskółczej w Kobylance.

Szczątki ppor. Zygmunta Libery zostały odnalezione w listopadzie 2019 roku podczas prac poszukiwawczych na cmentarzu rzymskokatolickim w Lublinie. Prace prowadzili pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej, ppor. Libera wziął udział w wojnie obronnej w 1939 roku, a następnie wstąpił do Polskiej Organizacji Zbrojnej "Racławice". W maju 1942 roku wstąpił do AK, a w 1944 roku przeszedł do oddziału Zdzisława Brońskiego "Uskoka". W lutym 1945 roku "Uskok" reaktywował oddział partyzancki w ramach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zygmunt Libera pełnił tu funkcję zastępcy dowódcy ds. administracyjnych oraz dowodził jednym z patroli. Został aresztowany w maju 1949 roku w Nowej Woli. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 maja 1950 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Pochówek Żołnierza Wyklętego w Grudziądzu organizują Instytutu Pamięci Narodowej oddział Gdańsk wraz z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim oraz Dowódcą Garnizonu Grudziądz.

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grudziądzu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości z c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia