Wernisaż wystawy IPN „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”

opracowanie AK
Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Wernisaż wystawy  „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” przygotowanej przez gdański oddział IPN.
Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” przygotowanej przez gdański oddział IPN. Przemyslaw Swiderski
Na Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbył się wernisaż najnowszej wystawy IPN Oddział w Gdańsku „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz państwowych, organizacji społecznych, służb mundurowych, a także nauczyciele i uczniowie. Prezentacja ekspozycji odbyła się w 82. rocznicę egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof.

– Nasza wystawa wpisuje się również w 100. rocznicę utworzenia Klubu Sportowego Gedania – jednego z najważniejszych symboli polskości w Wolnym Mieście Gdańskim. W ramach Gedanii prowadzona była działalność patriotyczna, organizacyjna, kulturalna, oświatowa, dobroczynna – mówił Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

Autorka wystawy Karolina Masłowska (OBEN IPN Gdańsk) wskazała, że prezentowana ekspozycja jest pierwszą częścią tryptyku.

- Inspirację stanowiła część bolesna Różańca. Pierwsza część wystawy przedstawia sylwetki męczenników, tych, którzy z powodu swojej aktywności na rzecz podtrzymania polskiej tożsamości w Wolnym Mieście Gdańsku, ponieśli śmierć z rąk Niemców – wyjaśniała.

Po wernisażu delegacje: IPN Gdańsk, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Stowarzyszenia „Godność”, Rodziny Katyńskiej, Rodziny Ponarskiej, Radia Gdańsk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Uroczystość poprowadził Artur Chomicz.

Ekspozycję można zwiedzać do 29 kwietnia.

Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Wernisaż wystawy  „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” przygotowanej przez gdański oddział IPN.

Wernisaż wystawy IPN „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia